Digital video uden dikkedarer

Hvis man ikke interesserer sig synderligt for design, men bare gerne vil have en billig og brugervenlig harddiskoptager, der rent teknisk kan levere varen, så er LiteOn LVW 5045 et godt valg – især hvis man ikke planlægger at købe en skærm med DVI/HDMI indgang foreløbig.

Digital video uden dikkedarer

En 160 gigabyte harddisk optager med dvd brænder til under 3.500 kroner det lyder som et ganske godt tilbud, og man får da også meget for pengene, når man køber en Lite On LVW 5045. Den er nemlig en rigtig god digital afløser til den forældede VHS optager.

Harddisk optageren fra Lite On egner sig fortræffeligt til de forbrugere, der egentlig var godt tilfredse med VHS maskinen, men som gerne vil have bedre billedkvalitet på optagelserne og som også gerne tager muligheden for time shifting – pause i direkte programmer – med som en ekstra bonus.

Lite On LVW 5045 er nemlig en forholdsvis simpel, brugervenlig videomaskine, der ikke kan prale af alverdens smarte funktioner, men som klarer de vigtigste opgaver med bravur. Til gengæld må man leve med, at videooptageren absolut ikke hører til de kønneste i verden. Den er stor og meget lidt elegant. Den ligner nærmest en gammel Betamax videomaskine.

Det er forholdsvist ligetil at programmere videooptageren, hvad enten man ønsker at optage på harddisken eller på en dvd. Man kan vælge mellem almindelig timer indstilling eller at gøre brug af de ShowView koder, som man finder i programoversigterne i aviser og ugeblade.

Maskinen understøtter VPS/PDC, som giver en vis sikkerhed for, at man ikke går glip af noget, selv om tv programmet bliver forsinket. Denne funktion kan dog ikke arbejde sammen med tekst tv.

Menusystemet er på dansk, men ind imellem er det gået lidt for stærkt med oversættelserne. Rekorden i dårlig oversættelse må være sat med denne sætning, der pludselig dukkede op på skærmen: “Behage at slukke for den DVD Registreret hen til indrømme TIDTAGER hen”.

Den kryptiske meddelelse betyder noget i retning af, at man skal huske at sætte harddisk optageren på standby, før en programmeret optagelse starter. For det meste forstår man nu godt, hvad der menes.

Når man vil optage et program, kan man vælge mellem fem forskellige optagekvaliteter. Hvis man vælger den højeste komprimering, er der plads til 198 timers video på harddisken, men de fleste vil nok foretrække en bedre billedkvalitet frem for høj kapacitet.

Hvis man optager i den højeste eller næsthøjeste kvalitet, hvor der er plads til henholdsvis 33 og 66 timers video på harddisken, bliver resultatet ganske glimrende faktisk så godt, at det er meget svært at skelne optagelserne fra “den ægte vare”, altså det oprindelige tv signal. Sådan skal det være.

På dvd siden understøttes både DVD R/RW og DVD+R/RW, og man kan også gemme på en CD R/RW som SVCD eller VCD.

Timeshifting og kopiering

Hvis man trykker på fjernbetjeningens timeshifting knap, fryses billedet i tv udsendelsen, og programmet lagres, indtil man er klar til at se videre. Det virker fint, og man kan efterfølgende spole frem og tilbage i optagelsen, mens den fortsætter i baggrunden.

En copy knap på den i øvrigt dejligt overskuelige fjernbetjening gør det nemt at kopiere optagelser fra harddisk til dvd eller omvendt. Man kan også kopiere optagelser fra sit videokamera over på harddisken, hvis man tilslutter kameraet med FireWire.

Maskinen kan desuden bruges til fremvisning af JPEG billeder og afspilning af MP3/WMA/WAV filer eventuelt samtidig, så man kan fremtrylle et slideshow med baggrundsmusik.
Som udgangspunkt kan Lite On LVW 5045 kun afspille dvd'er fra region 2, men det er ikke noget problem at gøre dvd afspilleren regionsfri med fjernbetjeningen.

I øvrigt er videomaskinen ret længe om at starte op, og den brummer en smule i drift, men ellers er det småt med kritikpunkter.

Video sendes ud gennem component eller SCART, og der er digitale lydudgange, men videooptageren har ikke digitale DVI eller HDMI udgange. Det ville ellers sikre den bedst mulige billedkvalitet på fladskærme, der understøtter samme standard.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse