Styr på pc'en

Styr på pc'en

NetOp Desktop Firewall har levet en omtumlet tilværelse de seneste par år, men efter at Danware købte selskabet bag, er der nu er kommet styr på programmet, og firewall’en er gået hen og blevet både voksen og følsom.
Voksen i den henseende, at programmet er blevet stabilt at arbejde med, og følsom, fordi programmet praktisk talt kan styre alt, hvad der foregår på pc’en.

NetOp Desktop Firewall er en applikations firewall med en twist. Den holder nemlig øje med hvilke programmer, som prøver at gå på internettet, men firewall’en kan faktisk også sættes til at styre hvilke programmer, der overhovedet kan startes på pc’en.

I praksis har det to formål. Først og fremmest kan eksempelvis orme og trojanske heste ikke startes på pc’en, men også på andre områder kan denne facilitet være guld værd. Administratoren kan nemlig forhindre, at brugeren kører andre programmer end dem, der er godkendt, og han kan på den måde sikre sig, at pc’en ikke bliver fyldt med alskens obskure programmer.

En anden smart detalje er, at programmet påhæfter sig Windows som en device driver og derfor ikke kan lukkes ned på samme måde som et almindeligt program. Selv om man lukker programmet, er firewall'en stadig aktiv i baggrunden. Den fungerede aldeles glimrende, mens vi testede den, og vi løb ikke ind i nogen problemer.
Installationen af NetOp er fuldstændig smertefri.

Den sørger selv for, at alle de programmer, som ligger i hukommelsen, automatisk bliver godkendt til at kunne gå på nettet. Er pc’en tilsluttet et domæne, finder firewall’en også automatisk ud af det og konfigurerer sig selv, så man stadig har adgang til lokalnetværket.

Når man senere starter programmer op, som vil have adgang til internettet, popper en dialogboks op og spørger, om programmet skal have adgang, ganske som det kendes fra andre applikations firewalls. Og så alligevel ikke helt. Firewall’en fortæller nemlig hvilket program, der har startet det program, som vil have netadgang, og hvorvidt “forældre programmet” selv har lov til at gå på internettet.

Denne lille ekstra sikkerhed kan sikre, at man ikke uforvarende giver ondsindede programmer adgang til netværket.
Firewall’en er nem at bruge, selv om man ikke har den store indsigt i firewalls. Har man indsigten, får man lov til at pille og rode i næsten alt, og det er gjort med stil hele vejen igennem.

Man kan naturligvis oprette sin egne regler for hvilke porte, der skal være åbnede eller lukkede, samt hvilke lokale netværk, man er tilsluttet. Der kan lukkes for både indgående eller udgående trafik eller begge dele.

Protokoller som for eksempel ICMP (blandt andet ping kommandoen), TCP og UDP har man samme kontrol over med blot et par museklik. Ikonerne for, hvad et program eller en port har lov til, er nemme at forstå, så man har lynhurtigt et overblik over, hvordan maskinen er konfigureret.

Programmet indeholder dog også lidt guf, som må betegnes som værende til de mere nørdede dele af befolkningen – og det var måske medvirkende til, at det vakte anerkendende nik på redaktionen.

Udover en Event Log, som giver et overblik over, hvad der er blevet foretaget med firewall’en, er der også inkluderet en Packet Log, som holder øje med kommunikationen på pakkeniveau. Man får simpelthen at se, hvilke programmer, der kommunikerer via nettet, hvilken protokol de bruger, og hvilken IP adresse de har kontakt med.

Som sådan er der ikke noget revolutionerende i det, men for interesserede er det en rar facilitet at have indbygget direkte i firewall’en. En anden kærkommen detalje er Statistics siden. Som navnet antyder, viser denne side statistik over kommunikationen på pc’en – hvor mange data er blevet sendt og modtaget, og hvor meget trafik er blevet blokeret.

Desuden kan man få oplysninger om, hvor mange kilobit man modtager eller sender per sekund, og det betyder, at man slipper for at installere et tredjeparts program, hvis man vil holde øje med den slags. Ikke noget, som er livsnødvendigt, men det virker gennemført, at man har tilføjet den slags små detaljer i programmet.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S