Mobilselskaber halverer pris på roaming

Selv om seks store europæiske mobilselskaber forsøger at afværge et EU-indgreb og halverer prisen på roaming, bliver det ikke billigere at bruge mobilen i udlandet som dansker foreløbig.

Det er dyrt at ringe hjem, når man er i udlandet.

EU-kommisionen har truet med et indgreb mod de ublu priser, men nu kommer seks store europæiske mobilselskaber EU i forkøbet og har besluttet at sætte prisen på roaming ned til det halve.

Det er T-Mobile, Orange, Wind og Telecom Italia, Telenor og Telia Sonera med over 200 millioner mobilbrugere, der har besluttet at skære priserne på roamning til det halve.

Beslutningen har indflydelse på så mange mobilbrugere, at de seks selskaber forventer, at deres takstnedsættelse vil føre til et generelt fald i de europæiske roamingpriser.

Prisreduktionen sker til oktober. Grossist-prisen for at håndtere roaming-opkald selskaberne imellem falder 45 cent, til 3,4 kroner i minuttet. Fra oktober 2007 falder prisen igen til 36 cent, 2,7 kroner.

Roaming er den pris, som operatører opkræver, når samarbejdspartnere bruger deres netværk.

Flere andre selskaber som blandt andre O2 og Vodafone skulle også have været inviteret til at deltage i prisreduktionen, men har takket nej af frygt for, at det vil fremstå som ulovligt prissamarbejde.

Beskeden får dog ikke EU-Kommissionen til at afbryde forsøget på at lægge loft over roaming-priserne, oplyser talsmanden for kommissæren med ansvar for telekommunikation. Kommissionen vil i juli gå videre med kravet om lavere priser på roaming.

Selv om både Telia og Telenor (Sonofon) har mobilkunder i Danmark har det indtil videre ingen betydning for danske mobilkunder.

De danske teleselskaber tjener milliarder på roaming. De henter nemlig typisk mellem fem og 10 procent af deres mobilomsætning på roaming.

Læs hvor dyrt det er at ringe hjem med mobilen fra udlandet i PC World nummer 8, der er i kioskerne lige nu.

Kilder: Financial Times Europe, Berlingske Tidende og ComputerWorld

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekter til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job