Trådløs telefon til Messenger

Ny Philips-telefon kan også bruges til samtaler over Windows Live Messenger. Desværre kan man ikke ringe fra Messenger til mobil, da Live Call ikke kommer til Danmark foreløbig.

Philips Messenger Phone er en af de første IP-telefoner, der er designet til at ringe via Windows Live Messenger og også kan bruges som almindelig trådløs telefon. Fuldstændig som Uniden Win1200 kan.

Philips Messenger Phone skulle være lige så enkel at bruge som en ganske almindelig telefon. På farveskærmen viser den, hvilke Messenger-kontakter, der er online.

Et enkelt tryk på telefonens Windows Live Messenger-knap giver direkte telefonkontakt.

For at benytte Philips Messenger Phone skal den sluttes til computeren, telefonstikket i væggen samt en strømstik. Herefter kan du så ringe gratis via internettet til alle dine Messenger-kontakter, ligegyldig hvor i verden de befinder sig.

Desværre kan man ikke bruge telefonen til at ringe til fastnet eller mobil i udlandet til IP-priser, da Messenger Live Call ikke kommer til Danmark foreløbig.

Live Call er MSN's svar på Skype Out. Live Call finde indtil videre kun i USA, UK, Tyskland, Frankrig, Spanien, Østrig, Belgien, Finland, Irland, Italien og Holland.

Telefonen, der klarer 10 timers taletid og 100 timer på standby, er på gaden i Danmark fra 15. juni til en vejledende udsalgspris på 899 kroner.

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

MLOps engineer i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil