Print fotos med Sony

Sony vil nu ind på markedet for små fotoprintere i Danmark. De nye dye sub printere laminerer med SuperCoat 2, så man kan fjerne fedtfingre.

Med de to små et kilos fotoprintere PictureStation DPP-FP35 og DPP-FP55 vil Sony nu konkurrere med Canon, Epson og HP om danskernes gunst, når det gælder hurtige udprint af fotos i 10x15 centimeter.

Fordelen ved små fotoprintere er, at man kan slæbe dem over til vennerne og med det samme udskrive uden brug af pc. Altså en slags moderne udgave af Polaroid-fotos.

Sony nye printere er baseret på sub dye i en opløsning på 300 x 300 dpi. Sony har mange års erfaring med sub dye teknikken fra deres printere til hospitalssektoren.

Det tager 63 sekunder at udskrive et foto, men så er det også lamineret med en såkaldt SuperCoat 2, der gør, at udskrifterne kan tåle fedtfingre og væske.

Begge PictureStation er PictBridge kompatible, så man kan printe direkte fra de fleste digitale kameraer. Køber man Sonys egen Bluetooth-dongle, kan udskrivningen foretages direkte fra kameramobilen.

Med de indbyggede redigeringsfunktioner kan man fjerne røde øjne, justere farver, zoome og beskære uden brug af pc.

DPP-FP35 koster 899 kroner, mens storebroderen, DPP-FP55, der har 2 tommer farveskærm, koster 1.299 kroner.

En pakke med 40 stykker 10x15 centimeter papir samt en farvepatron koster 149 kroner. Det vil sige, at én udskrift koster omkring 3,75 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S