900 millioner afspillere solgt

Efter 30 års tro tjeneste hædres JVC for opfindelsen af VHS, der førte til hjemmebiografbølgen. Der er solgt over 900 millioner VHS-afspillere/optagere.

Elektronikfirmaet JVC, eller Victor Company of Japan som firmaet også hedder, er blevet hædret af elektronikorganisationen IEEE for opfindelsen af det gode gamle analogformat VHS (Video Home System - oprindeligt stod det for Vertical Helical Scan).

IEEE kalder VHS en vigtig elektronisk milesten. IEEE er en sammenslutning af ingeniører i elektronikbranchen og har 360.000 medlemmer i 175 lande.

Den første VHS-maskine, JVC HR-3300, blev lanceret den 9. september 1976. VHS blev efter en hånd kamp med Sonys Betamax og Philips' Video 2000 det mest udbredte hjemmevideoformat. Med udbredelsen af VHS begyndte æren samtidig for hjemmebiografen og uafhængigheden af at sidde foran skærmen på bestemte tidspunkter.

Selv om der er gået 30 år, står der stadig mange VHS-afspillere i hjem over hele kloden. Der er solgt over 900 millioner VHS-afspillere i årenes løb.

Dvd-afspilleren har dog gjort sit for at udrydde VHS. Og i dag sælges VHS-maskiner kun i små mængder, mest som som kombinerede dvd/VHS-maskiner.




IT-JOB

Netcompany A/S

Network Engineer

Formpipe Software A/S

Area Sales Manager

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

IT Forum Gruppen

IT-systemkonsulent
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere