Lille Linux-pc til netbrug

Linutop er en Linux-baseret pc uden harddisk, der blot er beregnet til at surfe med og skrive på. Til gengæld er den meget lille og lydløs.

Hvis du skal have en computer, der kun skal bruges til surf, messaging og online-basereret tekstbehandling, hvor dokumenterne allligevel skal gemmes online, ja så har du jo ikke brug for en harddisk.

Alt du har brug for er en lillebitte computer, der hedder Linutop. Som navnet antyder er styresystemet Linux.

Linutop skulle være fuldstændig lydløs og har en beskeden størrelse på blot 9,3 gange 2,7 gange 15 centimeter.

Linutop er ikke på toppen, hvad angår ydeevne, da den blot har en AMD Geode processor med beskedne 512 megabyte ROM og 256 megabyte RAM.

Men det skulle alligevel være nok til blot at surfe og bruge eksempelvis Google Docs And Spreadsheets.

Linutop har desværre ikke indbygget WiFi, men har til gengæld præinstallerede programmerne AbiWord, Evince PDF reader, Firefox, Gaim instant og Totem media player.

Prisen på Linutop er endnu ikke fastsat, og om den kommer til Danmark vides ej heller.

Læs mere om Linutop her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job