AMD putter grafik i processoren

AMD vil bruge opkøbet af ATI til at kombinere grafik og processorer i samme chip. Ifølge AMD kommer den nye Fusion-processor om et par år.

Samme dag som AMD's opkøb af ATI endelig gik igennem, så præsenterede AMD sine første planer med de to sammenlagte firmaer i en pressemeddelelse.

Og akkurat som tidligere rygter har antydet, så vil AMD integrere grafikken direkte i processoren, og det vil skulle forbedre ydelsen i forhold til strømforbruget.

AMD siger, at det er en naturlig udvikling at integrere grafikken i processoren, da det ikke er en holdbar udvikling kun at tilføje flere og flere processorkerner.

Den integrerede processors kodenavn er naturligvis Fusion, og AMD forventer, at den kan lanceres i slutningen af 2008 eller starten af 2009.

Fusion vil også understøtte eksterne grafikkort, hvis brugeren ønsker det. Fusion vil komme til både bærbare, stationære og servere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Sundhedsdatastyrelsen

    Sektionsleder til sektion for it-arkitektur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S