TV2 vil være det danske YouTube

TV2 lancerer en dansk pendant til YouTube i begyndelsen af 2007. Men man vil ikke kunne se videoklip, der krænker rettighedshavere.

TV2 har på det seneste satset på brugergenereret indhold på nettet. Blandt andet kan man - lige som hos de konkurrerende medier
Ekstra-Bladet og Nyhedsavisen - lave sin egen blog.

De mange besøg på TV2's blogs har været med til at sætte trafikken i vejret, fortæller dagbladet Børsen. Men TV2 vil have endnu flere besøgende og vil nu lave en dansk udgave af YouTube.

- Folks egne videoproduktioner vil komme til at fylde endnu mere i fremtidens medielandskab, som vil være langt mere fragmenteret, end vi har set tidligere. Den kreativitet, der opstår, når de nye medieplatforme slippes løs til brugernes frie brug, er markant og er på vej til at skabe et nyt mediebillede og andet medieforbrug. Der bliver produceret indhold med en kreativitet og idérigdom, som etablerede medier med vores hidtidige redaktionelle processer næppe ville have kunnet fostre, siger TV2's direktør for interaktivt indhold, Rune Bech, til Børsen.

Selv om en af de største årsager til YouTubes store succes har været, at man har kunnet finde masser af ulovligt indhold, som er blevet lagt op uden at rettighedsindehaverne har godkendt det, så vil TV2 dog ikke gå så langt. Derfor fjernes al indhold, som rettighedshavere gør indsigelse overfor.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura