Sender musikken trådløst gennem kroppen

Sony har opfundet en måde at sende musik trådløst fra Walkman'en til ørerne – gennem kroppen.

Et af de største irritationsmomenter ved transportabel lyd er ledningen til hovedtelefonerne. Ledningen er nærmest livsfarlig, hvis den hænger fast i cykelstyret, elevatoren, plæneklipperen eller bilens kilerem.

Derfor bør fremtidens hovedtelefoner være trådløse.

Men måske vil det trådløse signal ikke bruge luften til at transmittere signalerne fra afspiller til høretelefoner.
I stedet kan det blive vores egen krop, der skal transmittere signalerne.

I hvert fald har Sonys ansøgt om patent på en opfindelse, der bruger menneskekroppen som erstatning for den manglende ledning, fortæller Unwired View.

Sony har fundet ud af, at hvis man konverterer lyddatasignaler til digitale signaler og sender dem gennem menneskekroppen inden for et bestemt frekvensområde, så kan man få lyd ind i ørerne .

Selve transmissionen skulle ikke skade kroppen. Indtil videre kan opfindelsen dog kun sende 48 kbp/sek. ATRAC3-plus lydsignaler gennem kroppen, så cd-kvalitet er der et stykke vej til.

Om opfindelsen bliver gjort til virkelighed i fremtidens Walkmen til kun tiden vise.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S