Det er Wiildt sjovt

Det er sjældent, at et stykke elektronik fra BR-Legetøj i den grad har sat gang i PC Worlds redaktion. Men det var tilfældet med Nintendos seneste konsol: Nintendo Wii. Her er vores umiddelbare vurdering.

Nintendo Wii rammer PC World

I morgen starter salget af Nintendo Wii her i Danmark, men PC World har allerede haft muligheden for at teste den lille spillemaskine.

Vi har dog kun haft den inde i ganske kort tid, så her er ikke tale om en egentlig anmeldelse. Det er derimod vores umiddelbare indtryk.

Men lad os slå fast med det samme: Nintendo Wii imponerer og fascinerer.

Det må være første gang i mange år, at vi er blevet så begejsterede for et stykke elektronik, der forhandles af BR-Legetøj.

Nintendo Wii blev sat op på PC Worlds redaktion, og der gik ikke mange minutter, før folk strømmede til for at se og prøve konsollen.

En af de ting, som skiller Wii ud fra konkurrenterne Xbox 360 og den kommende PlayStation 3, er, at controlleren er ekstrem interaktiv.

I tennisspil skal den bruges som ketcher, og i golfspil fungerer den som putter. I racerspil lægges controlleren ind i et rat, hvorefter du kan vride dig rundt i svingene. Det er smart tænkt, og det giver helt ny spilleglæde.

Selv personer, der normalt ikke er bidt af computerspil, lever sig helt ind i de fascinerende spil, mens de svinger controlleren som Roger Federer eller Tiger Woods.

Det har skabt mange smil og latter på redaktionen, når medarbejderne fra it-afdelingen og bogholderiet sprang rundt i lokalet og forsøgte sig som bokser, tennisstjerne og golfspiller.

Lige nu er Wii et rigtig sjovt bekendtskab, men vi må lige klappe konsollen lidt. For er det stadigvæk sjovt at spille løs efter et par dage? Bliver spillene ved med at være fascinerende? Vil vi blive trætte af den lidt simple grafik?

Vi vender tilbage med en decideret anmeldelse i løbet af næste uge, hvor vi har haft bedre tid til at give Nintendo Wii et ordentligt undervognstjek.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job