BitTorrent køber µTorrent

En af de bedst programmerede torrentklienter, µTorrent, er blevet købt af BitTorrent, som dermed kommer op på 135 millioner brugere.

BitTorrent er i fuld gang med at blive en legitim udbyder af indhold på nettet. I sidste måned meddelte firmaet, at det vil tilbyde indhold fra en lang række af de store underholdningsselskaber, herunder News Corp's 20th Century Fox og MTV Networks.

For at tilbyde den bedste software til at downloade udbuddet via BitTorrents egen softwareprotokol har firmaet nu købt den succesfulde konkurrent µTorrent.

Meningen er at BitTorrent vil indbygge µTorrents bedste funktioner i sit eget software. Selv om BitTorrent har sit eget program, så er µTorrent bedre programmeret, da den blandt andet er meget lidt ressourcekrævende.

Det er svenskeren Ludvig Strigeus, som står bag µTorrent. Han fortæller i µTorrents brugerforum, at opkøbet ikke medføre de store ændringer for brugerne i første omgang.

Samtidig vil udviklingen af µTorrent fortsætte og programmet bliver også udviklet til tv, mobiltelefoner og andre ikke pc-baserede platformer, som kræver letværksklienter står der i

µTorrent findes i dag kun til Windows, men der vil blive udviklet både en Linux- og en macudgave af programmet.

Ifølge BitTorrent, så har begge programmer 135 millioner brugere. Hvor meget Strigeus fik for salget af µTorrent er foreløbig en hemmelighed.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos