Få GPS i mobilen for kun 16 kroner

Nokia regner med, at de almindelige GPS-enheder snart overhales af mobiltelefoner med indbygget GPS. For om kort tid vil det kun koste 16 kroner ekstra at indbygge GPS i mobilen.

Prisen for GPS-chipsæt falder lynhurtigt. Så hurtigt at prisen for et chipsæt kun vil koste omkring 16 kroner om et par år.

Det fortalte Nokias teknologi-marketingchef Kjell Arnebrant til PC World under et Nokia Tech Update seminar i denne uge.

Nokia satser derfor på en hel bølge af nye GPS-mobiltelefoner, som firmaet mener vil gøre et indhug på markedet for selvstændige GPS-enheder.

Nokia forventer, at salget af GPS-mobiler 30-dobles inden for de næste fem år, og allerede i 2009 vil der blive solgt 30 millioner mobiler med indbygget GPS. Et salgstal, der overstiger salget af selvstændige GPS-enheder, som
Nokia også er begyndt at fremstille.

Fordelen ved mobiltelefoner med navigation frem for selvstændige GPS-enheder er, at de har A-GPS. Assisted GPS er er en forbedret modtagelse af satellitsignalerne, hvor de nærmeste mobilmaster hjælper ens mobil med at fastslå ens position langt hurtigere, og samtidig er A-GPS mere pålidelig under dårlige modtageforhold, så man også kan finde ud af, hvor man er, når der eksempelvis er høje bygninger i nærheden.

Nokia kommer med den avanceret GPS-model N95 i starten af det nye år, men der kommer også flere billigere modeller, herunder en neddroslet udgave af N95 senere på året.

Nokia regner med, at man inden længe kan købe en mobiltelefon med GPS til under 800 kroner.

Ud over GPS, så satser Nokia også på sin trådløse Wibree-teknologi, der er et alternativ til Bluetooth, og som vil være at finde på rigtig mange Nokia-telefoner allerede fra efteråret 2007.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job