Sony viser sit første laser-tv

Nu kan det ikke vare længe, før det første laser-tv er i handlen, for nu har også Sony vist en prototype på fremtidens fjernsynsteknologi.

Vi har tidligere fortalt, at 2007 nok bliver året, hvor de første kommercielle laser-tv lanceres.

Laser-tv teknologien har været tilgængelig i lang tid, og i årevis har man eksperimenteret med at fremstille laserbårne tv-billeder.

Men teknikken står først foran sit gennembrud i dette år, da fremstillingsprisen først nu kan konkurrere med plasma, LCD og SED.

Selv Sony vil vise, at de også kan fremstille laser-tv til masserne, så derfor fremviser fjernsynsgiganten nu sin første prototype på et 55 tommers laser-tv under CES 2007 messen i Las Vegas i disse dage.

Responstiden på Sonys laser-tv er på fem millisekunder, og opløsningen er på 1.920 gange 1.080 pixels. Billedet skulle være helt fantastisk i forhold til LCD- og plasmafjernsyn.

Fordelen ved laser-tv er mange: Du får et bredere farvespekter, bedre kontrast, længere levetid, øjeblikkelig opstart – alt sammen til en pris, der skulle kunne matche plasma-tv i samme størrelse. Og strømforbruget er en samtidig en fjerdedel af dagens fladskærm-tv.

Sony kan ikke oplyse om tv'et, som de kalder SXRD Grand WEGA, bliver sat i produktion.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere