Flest mobilklager til TDC

Sidste år afgjorde Teleankenævnet 146 klagesager fra mobilkunder, og 42 af klagerne var over TDC.

Bøvl med regninger og problemer med opsigelse af abonnementer var blandt de 146 klagesager vedrørende mobiltelefoni, som Teleankenævnet afgjorde i 2006.

Ifølge den nyeste klagestatistik fra Teleankenævnet er topscoreren TDC med 42 klagesager eller 28,8 procent af alle sager. Det skal dog ses i lyset af, at TDC sidder på en tredjedel (31,5 procent) af mobilmarkedet.

35 sager var fra Telia-kunder, 33 fra Mobilselskabet 3’s kunder og på fjerdepladsen ligger Sonofon med 15 klagesager.

Bedst klarer Telmore sig med kun en enkelt klagesag trods en markedsandel på 10 procent. Med til forklaringen hører, at Telmores kunder ikke får mobilregninger, da de tanker taletid på nettet. Og netop mobilregningerne topper i statistikken over årsager til mobilklager.

Teleankenævnet er oprettet i et samarbejde mellem telekommunikationsindustrien og Forbrugerrådet. Statistikken for 2006 viser, at halvdelen af alle klagesager var fra utilfredse mobilkunder, resten er nogenlunde lige fordelt mellem internet- og fastnetkunder.

Se hele klagestatistikken her

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job