Snart GPS i medieafspilleren

GPS'er sniger sig ind alle vegne, og snart er det vores medieafspillere, som står for tur.

Vi har set sportsure med GPS og mobiltelefoner med GPS, og vi kan ligeså godt vænne os til, at langt mere af vores elektroniske isenkram får indlagt navigation fra fødslen.

Ifølge BBC News forudser britiske forskere, at den næste bølge rammer medie- og MP3-afspillere.

De har færdiggjort en prototype, som ud over at afspille musik også guider fodgængere sikkert gennem byer, de ikke kender i forvejen.

Musikken vil spille normalt, hvis man er på rette vej, mens volumen vil ændre sig, hvis det ikke er tilfældet.

Forskerne regner desuden med, at teknologien vil blive udviklet så meget, at forbrugerne kan gøre afspilleren mere personlig.

Hvis man har en særlig interesse for kunstudstillinger, kan afspilleren indstilles til at give lyd eller vibrere, hvis man nærmer sig en.

Normalt bruges MP3- og medieafspillere til at lukke verden ude, men forskerne regner altså med, at indbyggede GPS’er vil lave om på det.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS