Telt med indbygget lys

Udnyt solens stråler og slip for at fumle efter lommelygten i mørket. Her er teltet med indbygget lys, der får strøm fra solceller.

De solrige dage er på vej, og så gælder det om at udnytte strålerne bedst muligt.

For eksempel med badedragten der oplader mobilen, med den mobile strømkilde eller med et telt med indbygget lys, der får strøm fra solceller.

At overnatte i telt i naturen kan være en skøn oplevelse. Men med til det hører også fumlen efter lommelygten i mørket, når man skal i seng eller på strejf om natten.

Derfor er det helt oplagt med teltet med indbygget lys.

Teltet suger solens stråler til sig i løbet af dagen, og når mørket falder på (og myggene begynder at stikke), er der otte timers lys i teltet. Hvis altså det har fået lov til at stå i solen i otte timer i løbet af dagen.

Teltet er også helt oplagt til sommerens festivaler, hvor udfordringen med at finde lommelygten om natten som regel er endnu større efter en hel dag med discountøl.

Teltet har plads til seks personer og koster 230 dollar, 1.300 kroner.

Hvis solstrålerne bliver for mange og for varme, inden du får mulighed for at stikke af fra arbejdet og nyde dem i det fri, så kan du her få hjælp til at klare heden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS