Bedre at søge porno end musik

Hvis du ikke vil risikere at løbe ind i virus og andre skadelige programmer, så er det bedre at søge efter porno end musik på nettet. Men begge kategorier hører dog til de mest risikable.

Vi ved godt, at vi skal passe på, hvad vi klikker på, når vi surfer på nettet, så der ikke kommer virus, spyware med mere på pc'en.

Sikkerhedsfirmaet McAfee har undersøgt, hvor farlige søgeresultaterne er, når internetbrugerne søger på nettet, og det viser sig, at det er bedre at søge efter porno end musik. Men begge emner er naturligvis risikable.

Anti-virus producenten har brugt søgemaskinerne Google, Yahoo!, MSN, AOL og Ask, der tilsammen står for 93 procent af samtlige søgninger, og McAfees egen SiteAdvisor, der viser, hvor farlige de enkelte websider er.

McAfee søgte på 2.300 populære søgeord og analyserede de første 50 søgeresultater fra hver enkelt søgemaskine.

Undersøgelsen viser, at fire procent af alle søgeresultater linker til farlige sider, og med farlige sider menes der sider, som skjuler eller linker til risikable programmer i forhold til virus med mere. Derfor er det altså ikke sikkert, at den pågældende side i sig selv er farlig.

Der er dobbelt så mange farlige musiksider som pornosider, hvilket måske kan overraske. Hvis man for eksempel søger på kategorien 'Digital music', der dækker flere bestemte søgeord som 'free music downloads', 'bittorrent' og 'iTunes', er resultatet ifølge McAfee, at 19,1 procent af siderne er farlige. Det gælder 'kun' 9,4 procent af pornosiderne.

Teknologisider er heller ikke de mest sikre, og i kategorien 'To Do Online', der inkluderer søgeord som for eksempel 'chat' og 'wallpaper' er 17,5 procent farlige.

Fildelingsprogrammer hører naturligt nok også til i den farlige ende og søgninger efter 'bearshare', 'limewire' og 'kazaa' resulterede i mellem 35 og 45 procent farlige sider.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice