Test: Super-mobil fra Samsung med lækker skærm

Samsungs "Galaxy S" er super-mobilen, der på flere punkter overgår alle konkurrenter med heftige specifikationer - inklusive den nye iPhone. Men hvor god er Samsungs model i praksis? Læs anmeldelsen her.

1. Test: Super-mobil fra Samsung med lækker skærm

Det første, der slår dig ved Galaxy S, er skærmen. Den er kolossal.

Springet fra iPhones 3,5 tommer til Galaxys 4 tommer er langt mere dramatisk, end tallene antyder.

Den enorme Samsung-skærm virker endnu større, fordi den er så mørk, at den under de fleste lysforhold går i et med rammen.

Fra plasmaskærme ved vi, at et dybt sortniveau gør underværker for billedkvaliteten. Og gevinsten viser sig, så snart vi fyrer op under skærmen.

Farverne tindrer så klart og mættet, at man bliver en smule forbløffet, de første mange gange, man tænder telefonen.

En nærmest uendelig betragtningsvinkel betyder, at ikonerne står som malet på skærmen. Og
Samsung har fundet et baggrundstapet, der virkelig udstiller den fine super-AMOLED-teknik.

Skærmen er naturligvis berøringsfølsom - og særdeles responsiv. Det samme gælder de to felter til "Menu" og "Tilbage", som flankerer den enlige fysiske knap under skærmen.

Ikke langt fra stammen

Af alle mobiler uden æble på bagsiden er Galaxy S nok den, der lægger sig tættest op af det klassiske iPhone-design. Men modsat iPhone er Galaxys blanke ramme lavet af plast. Det virker knap så eksklusivt, og specielt bagsiden fremstår lidt tynd i skallen.

Til gengæld er plasten med til at holde vægten nede, og Galaxy er påfaldende let. Trods den ekstra størrelse vejer den 20 gram mindre end iPhone. Og igen er det en forskel, der føles langt større, end den lyder.

En ofte overset ting er mobilens lader, der også er imponerende lille.

Mikro-USB-stikket på telefonens top er flot gemt væk bag en lille skydelåge ved siden af hovedtelefonstikket.

Venstre kant huser kun den obligatoriske vippeknap til lydstyrken, mens højrekanten gemmer på en lille afbryderknap.

Send HD-video til fladskærmen

Her er altså ingen fysisk udløser til kameraet, der har 5 megapixel og autofokus. Foto-kvaliteten er godkendt - men ikke mere. Her er ikke noget fotolys, hvilket nok er mobilens mest oplagte mangel.

Som man efterhånden må forvente af en topmodel, optages video i HD (1.280 gange 720 pixel, 30 fps). Kvaliteten imponerer med skarpe detaljer og flydende bevægelser. I svagt lys og kontrastrige motiver ser man naturligvis begrænsningerne i den lille optik og sensor.

Det er trods alt ikke en camcorder.

Men Galaxy S er bedre end mange dedikerede lomme-kameraer med HD.

En rigtig blæret detalje er, at mobilen trådløst kan udveksle medier med andre apparater (DLNA). Vi kunne uden problemer streame HD-video til vores fladskærm, som vel at mærke ikke er en Samsung-model. Har du et Samsung-tv, kan du i øvrigt bruge mobilen som fjernbetjening.

Naturligvis får du også et frontkamera til videosamtaler - noget som Apple med den nye iPhone lidt komisk prøver at præsentere som en nyskabelse. Vi har haft denne mulighed siden starten af nullerne - der er bare ingen, der gider bruge den. Og det vil hverken iPhone eller Galaxy S nok lave om på.

2. Uden at løfte en finger

Telefonen er baseret på Android (version 2.1) - komplet med Google-logo på bagsidens blanke plast. Men i lighed med de fleste andre producenter, har Samsung lagt en del kræfter i at tilpasse brugerfladen, så mobilen skiller sig positivt ud.

For eksempel er kontakterne integreret med mail, chat og Facebook.

Men den vigtigste nyskabelse er skærm-tastaturet, som gør det muligt at skrive et helt ord uden at løfte en finger.

Det sidste skal forstås helt bogstaveligt: Med den såkaldte "Swype" teknik lader man nemlig fingeren glide hen over de ønskede bogstaver. Så klarer ordbogen resten.

Metoden kræver tilvænning og er ikke ubetinget hurtigere, hvis man er rap på de almindelige taster.

Test-modellen manglede dansk tastatur og menuer, men det skulle være på plads, når mobilen slippes fri på det danske marked.

Alsidig mobil

Samsung har også gjort lidt ekstra ud af musikafspilleren, som er lækker at bruge - selv om det måske virker lidt anakronistisk med cd-skiver i stedet for album-forsider.

Den indbyggede højttaler skuffer med en lidt skinger dåseklang. Til gengæld er de medfølgende ørepropper bedre end vanligt.

Mobilen afspiller de fleste gængse medieformater - også inden for video. Med en skærm i denne kvalitet og størrelse giver det virkelig mening at bruge mobilen som lommebiograf.

Andre programmer nyder også godt af den store skærm, som giver ekstra overblik og albuerum. Det er en fornøjelse at surfe på nettet med Galaxy S, selv om den indbyggede weblæser ikke viser Flash-indhold.

Som andre Android-mobiler spiller Galaxy perfekt sammen med Googles vifte af web-værktøjer, mens software til Outlook-synkronisering må hentes ned fra nettet.

Lynhurtig topmobil

Hvad Samsung har sparet på telefonens plast-indpakning, opvejes til dels af de indre kvaliteter. For teknikken er hentet fra øverste hylde.

Du får processor med 1 GHz, potent grafik og alt i forbindelser (inklusive Bluetooth 3).

Betjeningen flyver af sted, men selv om mobilen er virkelig kvik i optrækket, kan den godt stresses til små forsinkelser, når man kører krævende programmer i baggrunden.

Batteriets levetid er ikke så ringe, som man kunne frygte. Indtrykket er, at den holder strømmen lidt bedre end de nærmeste konkurrenter. Men det sikreste er stadig at smide den til opladning hver nat.

Galaxy S er en udpræget topmobil, der leverer på næsten alle fronter. Men den halvtynde plastkvalitet og det manglende kameralys koster den sidste stjerne - og dermed topkarakteren. Sådan må det være, når prisen er helt oppe at ringe på det vanvittige iPhone-niveau.

Jeg bruger selv iPhone i det daglige - og mener stadig, at æblemobilen giver en mere elegant og intuitiv brugeroplevelse. I de par uger, jeg testede Galaxy, savnede jeg også stribevis af "apps", som der ikke findes mage til på Android-markedet.

Men Android har helt sikkert fremtiden for sig. Takket være Google - og slagkraftige flagskibe som Galaxy S.

Karakter: Fem stjerner ud af seks.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Gyldendal A/S

    CMS-udvikler med lyst til full-stack

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S