Artikel top billede

SAP accepterer erstatningsansvar i Oracle-retssag

Tre måneder inden parterne skal i retten, nægter SAP at betale alle de milliarder af dollars, som Oracle kræver.

Computerworld News Service: SAP accepterer nu sit ansvar i visse af Oracles erstatningskrav i en sag, der handler om blandt andet ophavsretskrænkelser. Men SAP vil forsat bekæmpe, hvad virksomheden kalder Oracles "voldsomt overdrevne" erstatningskrav på milliarder af amerikanske dollars.

Denne udvikling sker nu, cirka tre måneder før de to parter ellers skal møde i retten, i en sag, som Oracle anlagde for mere end tre år siden angående SAP's datterselskab TomorrowNows handlinger.

TomorrowNow leverede vedligeholdelsesydelser til kunder af Oracles PeopleSoft- og J.D. Edwards-software, og Oracle anklagede virksomheden for at downloade softwarerettelser og andet materiale ulovligt fra sit kundesupport-website.

SAP erkendte næsten fra starten, at TomorrowNow havde begået "fejltrin," og har siden lukket divisionen, som virksomheden opkøbte i 2005. I torsdags offentliggjorde SAP at være villig til at påtage sig erstatningsansvar i forhold til Oracles påstande om ophavsretskrænkelser og ulovlig download af materiale, hvis Oracle til gengæld er villig til at frafalde andre anklager.

Men SAP vil fortsat argumentere for, at Oracles erstatningskrav er urimelige. Oracle kræver "milliarder i skadeserstatning," mens "den egentlige skade kan måles i maksimalt tocifrede millionbeløb," skriver SAP i et dokument (PDF), der blev indgivet til domstolen i torsdags.

"SAP anerkender, ikke blot at TomorrowNow begik fejltrin, men også at sagsøger er berettiget til kompensation, for hvilken SAP vil acceptere ultimativt finansielt ansvar. Denne kompensation skal dog være baseret i virkeligheden og i lovgivningen," skriver SAP's advokater.

SAP ønsker også at forkorte retssagen til to uger fra de seks uger, der på nuværende tidspunkt er afsat.

En talskvinde fra Oracle oplyser, at virksomheden afviser at kommentere på SAP's udmelding.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis