Pengeballade bremser it-forskningen i EU

Brancheførende virksomheder fremhæver finansiering af forskning som et stort problem. Men spillet er ikke ude endnu.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU er ved at tabe kapløbet om at finansiere og fremme forskningen, men spillet er ikke ude endnu, siger EU-kommissær for den Digitale Agenda.

Kommissær Neelie Kroes talte ved lanceringen af ICT 2010: Digitally Driven, der er den største it-begivenhed organiseret af Europa-Kommissionen.

Her var finansiering tydeligvis det varmeste emne.

"I perioder med budgetnedskæringer over næsten hele linjen vil denne type diskussioner om fremtiden for forskning inden for informations- og kommunikationsteknologi helt naturligt få et stærkt økonomisk fokus. Skatteborgere, ministre og folk, der er trængte, har alle god grund til at forvente, at alle offentlige udgifter er behørigt begrundet," siger Neelie Kroes.

"Det gør det dog ikke umuligt at øge de offentlige investeringer i ICT-forskningen. Men det betyder, at vi er nødt til at fremsætte den bedst mulige sag."

Offentlig finansiering

Det er tydeligt, at der er behov for offentlig finansiering.

Langsigtet forskning og udvikling er ofte risikabelt og dyrt.

It-sektoren bruger dobbelt så mange penge som bilindustrien og tre gange så meget som medicinalindustrien på forskning.

I de seneste 30 år har Europa-Kommissionen investeret 149 milliarder kroner i forskning i it, hvilket har øget Europas andel af forskning og udvikling fra 10 til 25 procent af det globale it-marked.

It-forskningen på verdensplan har ført til investeringer af venture-kapital, patenter og højtlønnede ansættelser i næsten alle industrialiserede lande, og på messen Digitally Driven fremvises over 100 offentligt finansierede projekter.

Grøn it, robotter og innovation

De store temaer ved begivenheden i Bruxelles inkluderer grøn it, intelligente robotter og innovation inden for virtuel reality.

Også de fordele, som innovation og forskning kan bibringe, bliver vist frem.

Projekter om grøn energi, der skal skære i CO2-udledningerne, bliver fremvist af BeAware og Solid State Lighting.

Begge projekter har modtaget finansiering under Seventh Framework Programme (FP7).

BeAware har udviklet trådløse interaktive sensorer, der måler hvor meget energi, husholdningsapparater forbruger, hvilket gør det muligt for forbrugerne at identificere synderne og nedsætte deres elforbrug. Teknologien bliver på nuværende tidspunkt testet af familier i Finland og Italien.

Projektet fra Solid State Lighting handler om udviklingen af en organisk LED, der er fem gange så effektiv som almindelige pærer. Da belysning står for 20 procent af hele Europas elforbrug, kan dette projekt hjælpe til drastiske nedskæringer af CO2-udledningen.

Presenccia og Playmancer er begge virtual reality-løsninger, der kan hjælpe folk med fysiske og psykiske handicap.

Presenccia anvender en hjerne-til-computer-grænseflade til at hjælpe fysisk handicappede.

Lamme personer kan skrive

Virtual reality kan hjælpe til at lære folk, der har fået amputeret lemmer, at bruge en protese eller hjælpe folk med lammelse til at skrive.

PlayMancer anvender 3D-spil til at lindre de negative effekter ved psykiske handicap og hjælpe patienter med at håndtere den normale terapi.

Kompaï og iCub er intelligente robotter, der er designet til at syge, handicappede eller ældre, som har brug for hjælp i dagligdagen. Kompaï kan tale og forstå, hvad der bliver sagt og finde vej rundt i huset. iCub kan sidde, kravle og samle objekter op, og vil lære af sine omgivelser ligesom et barn.

Innovationer som disse kunne ikke lade sig gøre uden offentlig finansiering.

Der vil blive offentliggjort en evaluering af FP7 før året er omme.

Denne evaluering vil danne grundlaget for strukturen af FP8, som vil træde i kraft i 2013.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen