Derfor er skyen en udfordring for os alle

Klumme: Skyen rummer afgjort en udfordring for din og min forretning

Artikel top billede

Der er ingen vej uden om skyen.

Den omfavner os alle i it-branchen på godt og på ondt.

Den drives af ønsket om lavere omkostninger og mindre besvær med drift af it-løsninger samt af det faktum, at en enkelt medarbejder kan supportere forretningskritiske funktioner, som normalt ville kræve et team.

Over for denne trækkraft kan vi som it-branche enten vælge at bygge hegn eller vindmøller.

Det gælder for it-branchen generelt, og det gælder især for de partnere, som har valgt at bygge deres forretning op mod it-producenter, som satser på skyen, såsom Microsoft, SalesForce.com og IBM.

Lettere adgang til teknologi

Trækkraften starter hos især små og mellemstore virksomheder, som får langt lettere adgang til teknologi, samtidig med at de undgår massive investeringer i it-løsninger in-house.

Skyen gør adgangen til it mere fleksibel, fordi der kan "skrues op og ned for hanen" efter det behov, som den enkelte virksomhed har.

I Danmark udgør virksomheder med under 10 ansatte over 90 procent af samtlige virksomheder.

Derfor er de små og mellemstore virksomheder afgørende, når der skal skabes vækst - den vækst, som er afgørende, hvis velfærdssamfundet skal fremtidssikres.

Jeg tror, skyen kommer til at skabe endnu flere it-brugere - fordi den giver virksomheder mulighed for let og billig adgang til selv komplekse løsninger.

Det rummer potentiale for yderligere forretning i it-branchen. Og der er ikke tale om en let dansk sommersky; vi vil se en tornado.

Gartner anslår, at markedet for cloud services på verdensplan vil runde 68 mia. dollar i 2010 - en stigning på næsten 17 procent i forhold til 2009.

 Det understreger om noget, hvilken vækst-driver skyen er.

Det er en meget spændende udvikling, som vil ændre meget i it-branchen, og som jeg er glad for at være del af.

Dette betyder det for mig og dig

Gartner har givet sit bud på, hvad det betyder for dig og mig, som arbejder i it-branchen - i rapporten 'How to Keep Your Job From Disappearing Into the Cloud'.

Som ved andre store teknologiske skift giver også skiftet til skyen anledning til usikkerhed: Hvordan kommer det til at påvirke markedet, hvordan skal min virksomhed omstille sig - og kommer det ikke til at koste arbejdspladser, når skyen for alvor kommer i luften?

Jo, skyen kommer helt sikkert til at koste "gamle" arbejdspladser.

For eksempel har Gartner tidligere i år udtrykt forventning om, at cloud i 2012 har så stor udbredelse, at 20 procent af alle virksomheder ikke længere vil have deres egen it-afdeling.

Omvendt giver skiftet fra, at virksomhederne selv ejer hardware og software, til at de i stigende grad lejer sig ind hos eksterne leverandører også mulighed for at skabe "nye" arbejdspladser.

Det kan sammenlignes med opførelsen af Storebæltsbroen.

Her var der også tale om en meget markant infrastrukturændring, som på kort sigt kostede arbejdspladser på færger og i terminaler, men som på længere sigt gav nye job som følge af for eksempel øget mobilitet mellem landsdelene.

Skyen rummer afgjort en udfordring for din og min forretning.

Den gode nyhed er, at vi selv har stor indflydelse på, om denne udfordring bliver en risiko eller en mulighed.

Og selv om de største gevinster høstes af ‘first movers', er det ikke for sent at springe med på udviklingen. Hos Microsoft har vi taget beslutningen. Har du?

Erik Kaae er salgsdirektør for mindre/mellemstore virksomheder og partnere i Microsoft Danmark.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job