Bliver du spammet ulovligt på Facebook?

Sociale medier er proppet med reklamer, og nu vil de nordiske forbrugerombudsmænd i fællesskab undersøge, om websteder som Facebook, Twitter og LinkedIn bryder markedsføringsloven.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

De nordiske forbrugerombudsmænd har indstillet kikkerten på markedsføringen på sociale online-medier som eksempelvis Facebook, der i disse år oplever en kæmpetilslutningen i befolkningen.
 
Først vil forbrugerombudsmændene undersøge, hvordan de sociale medier markedsfører sig og derefter vurdere, om medier som Facebook, Twitter, MySpace og LinkedIn lever op til gældende regler for elektronisk markedsføring.
 
Formålet er derefter at lave et fællesnordisk standpunkt, har de nordiske forbrugerombudsmænd besluttet sig for på et nyligt afholdt møde i Oslo, hvor forbrugerombudsmændene fra Danmark, Sverige, Norge, Finland, Færøerne og Island var samlet.
 
Fællesfront med klare regler
"Sociale medier er en del af hverdagen, og det er en attraktiv kontekst for virksomheder at markedsføre sig i. Derfor er det vigtigt at få klarlagt markedsføringsreglerne, så vi opnår den bedst mulige forbrugerbeskyttelse," udtaler den danske forbrugerombudsmand Henrik Øe i en pressemeddelelse efter mødet med sine nordiske kolleger.
 
Han mener, at den fællesnordiske indsats kan få stor betydning for den fremtidige indsats mod eventuel ulovlig markedsføring på de sociale medier.
 
"I de nordiske lande er lovgivningen omkring markedsføring meget ensartet, og det giver os et rigtig godt udgangspunkt for at gøre fælles front mod de problemstillinger og overtrædelser, der forekommer på internettet," lyder det fra Henrik Øe i pressemeddelelsen.
 
Reklamens mange ansigter
Forbrugerombudsmanden understreger, at der er mange forskellige former for markedsføring på de sociale medier - den kan være alt fra almindelig bannerannoncering på Facebook til direkte markedsføring, der dukker op under den enkelte brugers nyhedsopdatering.
 
Derudover understreger Henrik Øe, at annoncørens ønske om at sende elektronisk reklame via e-mail og sms kræver forudgående samtykke fra modtageren.
 
"Dette krav må også stilles til en del af den markedsføring, som bliver spredt på og via de sociale medier," skriver Forbrugerombudsmanden i pressemeddelelsen.
 
Han fortæller samtidig, at der vil blive holdt særlig øje med de mange børn og unge på de sociale medier, fordi der gælder helt særegne markedsføringsregler for personer under 18 år - også på nettet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Softwareudvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S