Ny iPod Nano i gamle klæder

Fjerde udgave af den populære musikafspiller iPod Nano er på gaden, men kan det betale sig at investere i Apples lille sag? Vi har testet Nano.

Ny iPod Nano i gamle klæder

Lad os slå fast med det samme, at fjerde generation af iPod Nano ikke byder på nogle nye, opsigtsvækkende egenskaber.

Nano kan i bund og grund det samme som forgængeren, nemlig spille musik, vise video og billeder plus diverse andre funktioner.

Designet er dog blevet ændret, så Nano igen er blevet en høj, smal fætter (som anden generation) og ikke en lille, buttet sag, som det var tilfældet med forgængeren.

To tommer skærm

Det kunne tyde på, at det ikke har været en succes at trykke afspilleren sammen, og vi kan godt lide at få det gamle design tilbage.

Skærmen er stadig to tommer, men den er drejet 90 grader på grund af det nye udseende.

Som musikafspiller er Nano rigtig god. Vi kan lide lyden, og vi kan lide brugervenligheden, der gør det nemt at vælge musiknummer - og det er en fornøjelse at høre sin musik på afspilleren.

Vender man Nano på langs, bliver funktionen "Coverflow" slået til, hvor du med en let finger på drejehjulet kan scrolle gennem musikken og vælge kunstner og nummer. Det er meget smart, men ikke noget salgsargument i sig selv.

Ryst din Nano

Videoklip ses på langs, så man skal dreje Nanoen. Kvaliteten er glimrende, og til korte klip fungerer den lille skærm godt. Men vi vil nødigt se en hel film på de to tommer.

Man kan også bruge Nano til at se sine billeder, og drejer man afspilleren, drejer billedet også.

Af andre nye tiltag kan nævnes muligheden for at ryste Nano'en, som så springer til et nyt, tilfældigt musiknummer. Det er sjovt de første tre gange og derefter helt ligegyldigt.

Nano fjerde generation har også fået Genius-funktionen, der sammensætter musik efter din smag. Men igen er det en nyhed, der ikke rykker det store.

16 gigabyte udgave

Til gengæld er de indbyggede spil meget fine, særligt spillet Maze, der benytter Nanoens accelerometer, så man skal dreje og hælde afspilleren for at spille - det er meget underholdende.

Den bedste nyhed, ud over designændringen, er, at man kan få den nye Nano i en 16 gigabyte udgave, så nu kan der altså virkelig overføres musik, video og billeder i forhold til forgængerne.

Vi kan godt lide, at Apple er vendt tilbage til det høje, aflange design, men reele, brugbare fornyelser er der ikke mange af i den nye Nano.

Det ændrer dog ikke ved, at iPod Nano - også i fjerde udgave - er en forrygende musikafspiller.

Læses lige nu

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura