Få krypterede og password-beskyttede tekstfiler

Du behøver ikke dele alle oplysninger med familien, selvom computeren derhjemme er fælles. Med LockNote kan du oprette krypterede- og password-beskyttede tekstfiler til alle de oplysninger, du gerne vil holde hemmelige.

Deler du computer med familien, er det meget rart at kunne skjule eller hindre adgang til filer, det er jo ikke alting, som andre skal vide.

Er du for eksempel ved at skrive en sang til konens runde fødselsdag, så skulle hun nødigt komme til at se den - og det kommer hun heller ikke til, hvis du bruger LockNote.

LockNote er tekstfiler, du krypterer og gemmer. Det fungerer ved, at du dobbeltklikker på locknote.exe-filen, og derefter kan du skrive din tekst.

Når du vil gemme, skal du indtaste et kodeord, som du naturligvis skal skrive igen, når du senere vil åbne filen. Der skal altså ikke installeres noget som helst.

Filerne er krypteret ved AES 256bit og fylder ikke meget. Ud over konens fødselsdagssang kan du naturligvis gemme alle mulige oplysninger, du ikke ønsker andre skal få fingrene i - måske diverse kodeord og brugernavne til forskellige tjenester eller dine kontaktpersoner, hvis de skal skjules for andre.

En ekstra smart detalje ved LockNote er, at du kan hive en txt-fil ind i en åben LockNote-fil, og dermed få konverteret indholdet til LockNote. Så slipper du for at kopiere al teksten og sætte den ind manuelt.

For en sikkerheds skyld skal det selvfølgelig lige nævnes, at LockNote næppe er helt hacker-sikker, så hvis den forkerte person med de helt rigtige egenskaber får fingrene i en fil, kan det være vedkommende kan bryde ind i den.

Men spørgsmålet er, om der er personer med sådanne evner og motiver i din familie eller omgangskreds.

LockNote kræver minimum Windows 2000 og fylder blot 312 kilobyte. Du kan hente LockNote version 1.0.4 her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job