Sådan undgår du rystede billeder

Er dit hukommelseskort fyldt med slørede billeder og rystede skud? Så er der hjælp at hente i vores komplette guide til skarpe skud med dit digitalkamera.

Artikel top billede

Sådan undgår du rystede billeder

Det skulle være så godt, men så det faktisk rystet. Eller sløret. Eller bare ikke værd at gemme på.

For det er ikke altid lige nemt at tage de skarpe og flotte billeder, som både er værd at vise frem og gemme på.

Og den største synder er det manglende lys - enten fordi billedet er taget indenfor, eller fordi der trods alt er flest gråvejrsdage i Danmark.

Og netop manglen på lys er som regel skarpe billeders fjende nummer ét. Og det uanset om du bruger dit kameras manuelle, tids/blænde prioritet eller automatiske indstillinger.

Heldigvis er der meget, du kan gøre for at undgå de slørede fotos. Vi har samlet fire gode tips til skarpe fotos på de næste par sider.

1. Brug et stativ

Selv små rystelser i hånden på fotografen kan skabe uskarpe billeder. Og specielt hvis du skal tage billeder af landskaber eller bygninger, er det rart at have helt styr på udstyret.

For er der kun lidt lys, skal kameraet bruge mere tid til at lukke lys ind, og det giver ofte rystede billeder.

Til at fjerne rystelserne er et stativ oplagt. Det kan enten være et stort stativ med folde-ud-ben fra mærker som Velbon eller Manfroto - eller et mindre mere handy stativ som Gorillapod. Bare husk, at jo mere dit kameraudstyr vejer, jo kraftigere skal stativet være for at stå fast.

Bagsiden: Stativer er tunge og besværlige at rejse med. Desuden hjælper stativer kun på statiske motiver som landskaber, mens hoppende børn eller sport kræver andre løsninger. Skal du tage sådanne billeder skal du øge ISO´en eller skaffe mere lys.

Nødløsningen: Gider du ikke slæbe rundt på et stativ, kan du med fordel bruge et fast underlag til at stabilisere kameraet. Er det heller ikke lige ved hånden kan du bruge en pose med sand i, som kameraet kan hvile på.

2. Køb et kamera eller objektiv med billedstabilisering

Tager du billeder af ting langt væk - eller under dårlige lysforhold - kan der nemt opstå rystelser. Og det er sjældent, man lige har et stativ med.

En del af løsningen her er at anvende udstyr, der har indbygget billedstabilisering. Teknikken bag billedstabilisering er dybest set, at objektivet - eller hos nogle producenter selve kameraet - kompenserer for dine hænders rysten. Læs mere om teknikken bag her.

Teknikken hedder noget forskelligt afhængigt af producent, men du skal se efter IS hos Canon, VR hos Nikon, SR hos Pentax og OS hos Sigma.

Canon og Nikon har bygget teknologien ind i deres objektiver (og kompaktkameraer) så her skal du købe et specielt (og lidt dyrere) objektiv. Med Sonys Alpha-serie er teknologien til gengæld bygget ind i selve kamerahuset og virker dermed uanset, hvilket objektiv du anvender.

Bagsiden: Virker kun med statiske motiver. En typisk misforståelse omkring billestabilisering er, at den forhindrer uskarpe billeder. Men billedstabiliseringen kan ikke stoppe hoppende børn, men kun forhindre at dine rystelser forplanter sig til kameraet. Billedstabilisering er derfor bedst til meget stillesiddende mennesker, arkitektur, landskaber og andre steder, hvor der ikke er bevægelse i billede.

3. Øg ISO'en

Bevæger dit motiv sig, så er der ofte dømt uskarpe billeder. Og så er det oplagt at øge ISO´en.

Den korte forklaring på ISO er, at det er dit kameras lysfølsomhed. Så når du øger ISO´en, for eksempel fra 100 til 200, fordobler du lysfølsomheden. Det betyder dermed, at i stedet for at tage billeder ved 1/50 sekund kan du tage billeder ved 1/100 sekund. Eller fra 1/500 til 1/1000 sekund.

En del kameraer har også en automatisk Sports-mode, som er et godt bud, hvis du ikke vil rode med de manuelle indstillinger.

Bagsiden: Når du øger ISO´en forstærker du signalet fra kameraets billedsensor. Ligesom et stereoanlæg der skrues helt op, så øger det forvrængningen, men i stedet for ulden lyd får du støj i billedet - der viser sig som grynede billeder og som små farvede prikker i de sorte områder.

Hvor højt op dit kamera kan gå i ISO og stadig lave seværdige billeder hænger meget sammen med kameraets elektronik - og ikke mindst pris. Det er vores erfaringer at de fleste kompaktkameraer ikke bør bevæge sig over 400 i ISO, at de typisk mellemklasse DSLR-kameraer kan levere rimelige billeder til og med ISO 800 og high-end modeller som Canon 1D MK III, 5D Mk II, Nikon D300, D700 og lignende kan bruge ISO 1.600 og ofte mere uden at ofre for meget billedkvalitet.

Men husk, at der er tale om en smagssag. For ofte vil vi hellere have let grynede billeder (fra høj ISO) end uskarpe billeder.

4. Skaf mere lys

Kameraets evne til at skaffe de skarpe og flotte actionskud hænger sammen med mængden af lys (og et kamera af en vis kvalitet).

Så mangler lyset, må du skaffe det. De fleste kameraer har indbygget en flash, men den er mildest talt en nødløsning. Heldigvis kan et digitalt spejlreflekskamera udstyrres med en ekstern flash.

De eksterne flash er både kraftigere og giver bedre billeder end de indbyggede. De fleste kan desuden vinkles op i loftet / luften for at give et blødere og inddirekte lys.

Der er dog situationer, hvor du ikke kan anvende en flash - fordi motivet er for langt væk, eller fordi det vil forstyrre, eller er direkte forbudt.

Her er svaret et mere lysstærkt objektiv. Objektivet maskimale lysfølsomhed kaldes blænden, hvor lavest er mest lysfølsomt. Den mest lysfølsomme blænde på et standardobjektiv, som leveres med et DSLR er typisk mellem på 4 og 5.6. Men nogle objektiver er langt mere lysfølsomme - helt ned blænde 1.4.

Et godt køb til fotografering i omgivelser med knapt så meget lys er derfor typisk et 50 mm 1.8 objektiv, som typisk er en god balance mellem pris og lysfølsomhed.

Husk at blænden også styrer dybdeskapheden, hvor lav blænde også betyder, at det området hvor motivet står skarpest blot er en centimeter eller to. Derfor skal du være omhyggelig med, hvad du fokuserer på.

Bagsiden: Kompaktkameraers blitz gør ofte mere skade end gavn, også selvom røde øjne efterhånden er et særsyn. Skal du have en ekstern flash er de ikke billige og lidt mere besværligt at slæbe rundt på. Samtidig er flash mest velegnet til brug ud på tre til fire meter, hvorefter effekten hurtigt går af.

Det problem har de lysstærke objektiver ikke. Er objektivet lysstærkt for eksempel med en blænde på 2.8, så virker det uanset afstand. Bagsiden er, at lysstærke objektiver hurtigt bliver dyre. Et 50 mm objektiv fra Canon med blænde 1.8 koster sølle 700 kroner, men et med blænde 1.4 koster 2.500 kroner - og et zoomobjektiv som 70-200 2.8L IS med både billedstabilisering, zoom og lav blænde koster tæt på 14.000 kroner. Og vejer næsten 1,5 kilo.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse