Advarsel: Du kan blive syg af din netbook

Du kan blive syg af at bruge de populære minibærbare, mener flere eksperter. Se her, hvad du kan gøre for at undgå at blive ramt.

De er små, lækre og smarte. Men de kan give dig store smerter. Det handler om minibærbare, som i øjeblikket er meget populære.

Faktisk udgjorde minibærbare - eller netbooks som de også kaldes - 20 procent af salget af bærbare computere i Danmark i fjerde kvartal 2008.

Men selvom de små og lette netbooks er billige, så kan regningen altså blive stor på en anden front.

En række eksperter peger nemlig på, at vi risikerer at se en stigning i antallet af skader i nakke, ryg og skuldre, hvis netbook-brugerne ikke passer på.

- Da de nye netbooks er mindre end de gamle pc'er, vil problemerne med stillesiddende arbejde blot blive endnu mere udtalte, hvis man ikke sørger for at variere arbejdet, advarer cand. scient. Anne Faber Hansen fra Forskningscenter for Arbejdsmiljø.

Hun forklarer, at pc-arbejde generelt tvinger personen til at sidde fikseret med blikket rettet mod skærmen, og det medfører, at man sidder meget stille og anspændt med nakke, skuldre, musearm og ryg.

- Så jeg vil formode at ved længere tids arbejde ved en netbook, skal man være endnu mere opmærksom på at variere arbejdsstillingerne end ved arbejde ved en almindelig pc, siger hun.

Lille skærm - brug den som iPhone

Også selvstændig fysioterapeut Lotte Paarup vurderer, at de små netbooks kan være slemme for nakke og skuldre.

- Både nakke og skuldre bliver meget hurtigt og let fejlbelastet. Uanset hvor opmærksom du er på at opretholde god arbejdsstilling, er det faktisk umuligt, siger hun.

- Bare det at skulle se så langt ned og på så lille en skærm - det er hverken godt for nakkens position eller for øjnene, siger fysioterapeuten.

Hun mener dog, at de små bærbære er smarte, når de blot bruges på den rigtige facon.

- De er smarte at have med på farten, men jeg tror desværre, at det ofte sker, at man også arbejder ved sin netbook i længere tid. Det bør ikke være en arbejdsstation, men snarere bruges som en iPhone, hvor du hurtigt checker din mail eller andet, siger hun.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision