Nu sparkes dine spil op i Superligaen

Så er det officielt: AMD er drønet over målstregen med verdens første bud på et DirectX 11-grafikkort. Vi har smugkigget på den nye og hotte ATI Radeon HD 5000-serie.

LONDON: Det hører til de sjældnere hardwaremæssige begivenheder, at grafikproducenterne lancerer grafikkort til en helt ny grænseflade til spilprogrammering, også kaldet API (Application Programming Interface).

Normalt betyder det, at visuelt flottere spil er lige om hjørnet - men også at du skal væbne dig med tålmodighed, inden du kan få hænderne på de imponerende spil.

I november 2007 langede Nvidia GeForce 8800-kortet over disken til de grafikhungrende computerspillere.

Som det første i verden var DirectX 10 understøttet, og godt et halvt år senere fulgte det daværende ATI - der senere blev opkøbt af chipproducenten AMD - trop. Det skete med HD 2000-serien.

I dag er rollerne byttet om.

AMD har nemlig løftet sløret for de kraftigste kort i den nye 5000-serie: ATI Radeon HD 5850 og 5870.

Kortene er udstyret med en væsentligt mere avanceret grafikprocessor, der giver mulighed for at spille flottere computerspil uden en makabert nedsat ydelse.

Du kan også benytte Eyefinity-teknologien, der giver mulighed for at sprede spil og applikationer på tværs af mindst tre skærme. Du kan se Eyefinity og 24 fladskærme i aktion her.

Som de første grafikkort i verden kan HD 5000-serien boltre sig med DirectX 11-API'en uden at blive svimmel.

Den nye API lover blandt andet mere fotorealistiske 3D-spil.

Kravene lyder som følger: En kompatibel pc, enten Windows Vista eller Windows 7 samt et understøttet grafikkort. Så er du kørende - når den nye generation af spil altså bliver bredt tilgængelig.

Små supercomputere

Der skal ikke herske tvivl om, at de nye grafikkort er små supercomputere i sig selv.

Den rendyrkede regnekraft er næsten tredoblet - fra 1,2 teraflops på Radeon HD 4870 til 2,7 teraflops på det nye Radeon HD 5870 - uden at effektforbruget stiger nævneværdigt.

Selvom det i praksis ikke vil give udslag i noget nær en tredobling af spilydelsen, er et ydelsesløft i eksisterende DirectX 10- og 10.1-spil ventet - blandt andet fordi hukommelses- og kernefrekvenser også har fået turbo-behandlingen.

Alligevel bruger kortene ifølge AMD kun 27 watt, når du ikke spiller eller kører grafisk krævende applikationer, hvilket udgør en mindre revolution i sig selv.

Som udgangspunkt er både Radeon HD 5850 og 5870 udstyret med to DL-DVI-udgange samt HDMI- og DisplayPort-stik, men det er alt sammen op til den enkelte producent at vælge den foretrukne konfiguration blandt en række mulige opsætninger.

Vanen tro vil vi se en bred vifte af designvalg, ligesom køleren må ventes at blive udskiftet til mere effektive og støjsvage modeller.

Vi havde op til deadline ikke adgang til danske priser, men det anbefalede prisniveau er henholdsvis 239 og 349 euro for HD 5850 og 5870 svarende til godt 1.780 og 2.600 kroner.

Det er en selvfølge, at vi snarligt spænder grafikkortene op på testbænken og afslører, hvad de kan præstere - i både DirectX 10- og 11-spil!

Meget indikerer, at Nvidia i al hast skal få sin DirectX 11-grafikprocessor gjort færdig og sendt på markedet.

Indtil da har AMD nemlig en fortrinlig mulighed for at opbygge et solidt forspring på markedet. Det kan dog begrænse AMD's konkurrencefordel, at DirectX 11-spil først for alvor begynder at myldre frem i begyndelsen af 2010.

Her kan du læse en koncentreret gennemgang af, hvad DirectX 11 kommer til at betyde for dig, din computer og dine spil.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S