Derfor bruger Apple "sløve" processorer

Apple har netop afsløret to spritnye MacBook Air-maskiner, men begge er udstyret med halvgamle Core2 Duo-processorer. Læs her hvorfor.

Apples nye MacBook Air-computere er imponerende på en lang række områder. De er små, tynde, vejer lidt over et kilo, men leverer alligevel en helt almindelig Mac-oplevelse og kan holde sig i live mellem fem og syv timer på en fuld opladning.
 
Læs mere om de nye maskiner her! 
 
Men de bruger også Intels Core2 Duo-processorer, der efterhånden ser lidt slidte ud. Forstå os korrekt: Det er nogle fine og hurtige processorer, som Intel har kreeret, men hvorfor ikke bruge de nyere Core i3- og Core i5-processorer i stedet?
 
Søgsmålene er i gang
Det er faktisk Intels egen skyld. Chipgiganten slås pt. med Nvidia om, hvorvidt Nvidias licens til at lave chipsæt til Intels processorer også dækker firmaets nyeste produkter, der kommer med indbygget hukommelsescontroller. 
 
Intel siger nej, og derfor må Nvidia ikke lave chipsæt til eksempelvis Core i3, i5 og i7-processorerne og de nyeste Atom-processorer. Nvidia er selvfølgelig dybt uenig, men har valgt at stoppe udviklingen af chipsæt, indtil man finder en løsning ved forhandlingsbordet - eller i retten.
 
Apple er fanget i midten. Firmaet valgte for år tilbage at satse på en kombination af Intel-processorer og Nvidia-chipsæt. Og det er egentlig ganske forståeligt - Nvidia er simpelthen bedre til at lave hurtigere og mere effektive grafikkerner.
 
Det handler om balance
Derudover har Apple også investeret tid og ressourcer i firmaets OpenCL-teknologi, der groft sagt gør det nemmere for udviklere at lave programmer, der afvikles på tværs af hovedprocessoren og grafikprocessoren. Nvidias chipsæt med indbygget grafikkerne understøtter OpenCL, det gør Intels ikke. 
 
Derfor har Apple egentlig ikke andet valg at end bruge halvgammel teknologi i de nye MacBook Air-maskiner.  Intel har ellers strømbesparende Core i3 og Core i5-processorer, men de kommer med en indbygget grafikkerne, som Apple ikke er interesseret i. Skulle man bruge disse processorer, var man også nødt til at smække en dedikeret grafikprocessor ind i maskinen. Noget, der koster penge, optager mere plads og sluger mere strøm.
 
Og derfor er vi endt med et par maskiner, der bruger Nvidia GeForce 320M-chipsæt og Intels Core2 Duo-processor. Spørgsmålet er selvfølgelig, om den hurtigere grafikkerne opvejer den lidt langsommere hovedprocessor. Forhåbentlig får Intel og Nvidia snart fundet en løsning på deres uenigheder. 
 

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura