Seks ministre tvunget til it-overarbejde i juletiden

Seks ministre skal stå i spidsen for arbejdet med, hvordan man kan høste gevinster med en fællesoffentlig it-strategi. Læs om strategien her.

Artikel top billede

Den nye fællesoffentlige it-strategi for 2011-2015 er småt ved at få vind i sejlene, lyder det i et kommissorium fra Finansministeriet
  
Det er regeringen, Kommunernes Landsforening (KL) og Danske Regioner, der sammen skal arbejde sammen om at "udforme en ny ambitiøs digitaliseringsstrategi for 2011-2015", som det hedder i arbejdspapiret fra Finansministeriet.   
 
Skal borgerne tvinges til pc'en?
Den fællesoffentlige arbejdsgruppe skal blandt andet gøre en indsats i forhold til at øge anvendelsen af digitale løsninger - herunder gøre digital kommunikation til naturligt førstevalg for borgerne og virksomhederne i kontakten med det offentlige.
 
Kommissoriet drøfter samtidig muligheden helt at sløjfe papirblanketter og tvinge borgere over til de digitale selvbetjeningsløsninger på udvalgte områder.  
 
"Det er væsentligt, at øget brug af digital selvbetjening ikke må hindre borgere og virksomheder, der ikke er klar til at betjene sig selv digitalt, i at få adgang til ydelser og services, de har ret til," lyder det dog også i arbejdspapiret.
 
It på tværs i det offentlige
Derudover skal der også sikres en effektiv ressourceanvendelse og gode rammebetingelser for vækst ved eksempelvis at bygge videre på NemID og borger- og virksomhedsportalerne Borger.dk og Virk.dk.
 
Samtidig skal den effektive ressourceanvendelse også indeholde en tværgående analyse af it-brugen i det offentlige og en finansiering af den fællesoffentlige digitaliseringsindsats.
 
Samtidig skal arbejdet munde ud i en model for øget anvendelse af de eksisterende fællesoffentlige løsninger, ligesom det skal undersøges, om den fælles it-infrastruktur med fordel kan udbygges ved at se på de tekniske, organisatoriske og juridiske barrierer.

Ministre på it-overarbejde

Regeringen, KL og Danske Regioner har udpeget en række områder, som egner sig særligt til digitale indsatsområder.
 
Det drejer sig om:
 
• Beskæftigelsesområdet
• Erhvervsområdet (vækst og innovation)
• Miljøområdet
• Socialområdet
• Sundhedsområdet
• Undervisningsområdet
• Universitetsområdet
 
Derudover står der følgende i arbejdspapiret:
 
"For at understøtte arbejdet med de særlige digitale indsatsområder lægges der op til politiske drøftelser af perspektiverne [...] For at drøfte sådanne politiske spørgsmål afholdes der politisk temadrøftelse på de udvalgte digitale indsatsområder, hvor det vurderes relevant."
 
Værterne for disse politiske drøftelser bliver de relevante fagministre, der står for drøftelserne, som finder sted mellem december og januar.
 
Da der ikke afholdes idrøftelser vedrørende sundhedsområdet, fordi der i forbindelse med regionernes økonomi for 2011 blev indgået en aftale om sundheds-it, ser det ud til, at seks ministre skal begynde at gøre sig klar til diskussioner om teknik og gevinster om en måneds tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse