Seks ministre tvunget til it-overarbejde i juletiden

Seks ministre skal stå i spidsen for arbejdet med, hvordan man kan høste gevinster med en fællesoffentlig it-strategi. Læs om strategien her.

Artikel top billede

Den nye fællesoffentlige it-strategi for 2011-2015 er småt ved at få vind i sejlene, lyder det i et kommissorium fra Finansministeriet
  
Det er regeringen, Kommunernes Landsforening (KL) og Danske Regioner, der sammen skal arbejde sammen om at "udforme en ny ambitiøs digitaliseringsstrategi for 2011-2015", som det hedder i arbejdspapiret fra Finansministeriet.   
 
Skal borgerne tvinges til pc'en?
Den fællesoffentlige arbejdsgruppe skal blandt andet gøre en indsats i forhold til at øge anvendelsen af digitale løsninger - herunder gøre digital kommunikation til naturligt førstevalg for borgerne og virksomhederne i kontakten med det offentlige.
 
Kommissoriet drøfter samtidig muligheden helt at sløjfe papirblanketter og tvinge borgere over til de digitale selvbetjeningsløsninger på udvalgte områder.  
 
"Det er væsentligt, at øget brug af digital selvbetjening ikke må hindre borgere og virksomheder, der ikke er klar til at betjene sig selv digitalt, i at få adgang til ydelser og services, de har ret til," lyder det dog også i arbejdspapiret.
 
It på tværs i det offentlige
Derudover skal der også sikres en effektiv ressourceanvendelse og gode rammebetingelser for vækst ved eksempelvis at bygge videre på NemID og borger- og virksomhedsportalerne Borger.dk og Virk.dk.
 
Samtidig skal den effektive ressourceanvendelse også indeholde en tværgående analyse af it-brugen i det offentlige og en finansiering af den fællesoffentlige digitaliseringsindsats.
 
Samtidig skal arbejdet munde ud i en model for øget anvendelse af de eksisterende fællesoffentlige løsninger, ligesom det skal undersøges, om den fælles it-infrastruktur med fordel kan udbygges ved at se på de tekniske, organisatoriske og juridiske barrierer.

Ministre på it-overarbejde

Regeringen, KL og Danske Regioner har udpeget en række områder, som egner sig særligt til digitale indsatsområder.
 
Det drejer sig om:
 
• Beskæftigelsesområdet
• Erhvervsområdet (vækst og innovation)
• Miljøområdet
• Socialområdet
• Sundhedsområdet
• Undervisningsområdet
• Universitetsområdet
 
Derudover står der følgende i arbejdspapiret:
 
"For at understøtte arbejdet med de særlige digitale indsatsområder lægges der op til politiske drøftelser af perspektiverne [...] For at drøfte sådanne politiske spørgsmål afholdes der politisk temadrøftelse på de udvalgte digitale indsatsområder, hvor det vurderes relevant."
 
Værterne for disse politiske drøftelser bliver de relevante fagministre, der står for drøftelserne, som finder sted mellem december og januar.
 
Da der ikke afholdes idrøftelser vedrørende sundhedsområdet, fordi der i forbindelse med regionernes økonomi for 2011 blev indgået en aftale om sundheds-it, ser det ud til, at seks ministre skal begynde at gøre sig klar til diskussioner om teknik og gevinster om en måneds tid.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS