Eksklusivt designalter til din iPhone

Diskret og lækker højttaler-dock fra Bang & Olufsen til din iPhone, iPod eller iPad. Til salg sidst i november.

Bang & Olufsens nye BeoSound 8 lader til at være den ultimative dock til din iPhone, iPod eller iPad. Det er et lydanlæg, der skiller sig ud fra konkurrenterne med et designudtryk, der lugter langt væk af B&O, men som også formår at virke friskt, nyt og anderledes.
 
Det er veteranen David Lewis, der har været på spil igen, og han har skabt en højttalerdock med nogle helt rene linjer, som komplementerer Apples minimalistiske design og retter opmærksomheden mod de to kegleformede højttalere, der hviler på underfladen. 
 
Cd'erne er døde
BeoSound 8 tager udgangspunkt i, at mange nu har musikken liggende som filer på harddisken, og måske bruger deres iPhone eller iPod som den primære musikafspiller. Placeres anlægget i alrummet eller hjemmekontoret, kan du også koble din PC eller Mac til via USB-kabel og på den måde sende de digitale lydsignaler over til BeoSound 8. Der er også en almindelig line in-indgang, så du kan koble alverdens kilder til anlægget, og Struer-firmaet anbefaler selv at man investerer i Apples Airport Express, der gør det muligt at streame musik trådløst fra hjemmecomputeren og over til BeoSound 8.
 
Som udgangspunkt fås BeoSound 8 i sort og hvid, men du kan udskifte frontstoffet på højttalerne, så det passer netop til indretningen i dit hjem. Du har valget mellem sort, hvid, gul, grøn, lilla og blå. Anlægget har også en omskifter, så du kan indstille lyden til rummet. Der er tre positioner, så du kan optimere musikafspilningen i forhold til, om BeoSound 8 står fritstående, op af en væg eller i et hjørne.
 
Du vil sætte pris på alternativerne
Der medfølger selvfølgelig en fjernbetjening, men BeoSond 8 virker naturligvis også med Struer-firmaets eksisterende intelligente fjernbetjeninger.
 
Hvad skal du så betale for herligheden? 7.700 kroner, hvilket er rigtig mange penge for en iPod-dock, men hos B&O betaler du jo ikke blot for den rå funktionalitet, men derimod designet, navnet og kvaliteten.
 
Synes du stadigvæk, at det er lidt for mange penge, findes der et fremragende alternativ i Zeppelin iPod-højttalersystemet fra engelske Bowers & Wilkins. Det anlæg står pt. i 4.300 kroner og leverer en fremragende lydoplevelse i et flot, anderledes design.
 
En anden mulighed er den nye trådløse højttaler Beat fra det danske opstartsfirma Libratone. Beat har et udpræget skandinavisk design og bruger trådløs teknologi, så du ikke behøver docke din iPhone, iPod eller iPad. Prisen er mellem 4.000-4.700 kroner, alt efter hvilken farve du vælger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S