DNS-vært måske presset til lukning af WikiLeaks

Var det reelt overbelastning af servere, der fik Wikileaks' DNS-vært til at kappe forbindelsen til det omstridte sladrehanks-site - eller var der større kræfter på spil?

Artikel top billede

Natten mellem torsdag og fredag blev der lukket for domæneadgangen til Wikileaks' hjemmeside.

Det skete i kølvandet på whistleblower-sitets afsløringer af flere tusinde dokumenter om amerikanske diplomaters gøren og laden i den såkaldte Cablegate-sag.
 
Det var EveryDNS, der stod bag lukningen med begrundelsen om, at Wikileaks' enorme popularitet kunne true stabiliteten af EveryDNS' infrastruktur, som giver adgang til 500.000 andre hjemmesider.
 
Sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS Group forstår godt bekymringen fra EveryDNS' side om, at heftige trafikmængder kan gå ud over selskabets halve million andre kunder.

Alligevel forholder han sig kritisk til lukningen af Wikileaks-domænet.
 
Udbyder er flosset i kanten
"EveryDNS har vi om nogen haft en del problemer med, fordi selskabet ikke vil suspendere domæner, som vi kunne dokumentere var direkte skadelige," siger Peter Kruse.

Han og kalder EveryDNS "en rede for mange skadelige domæner".
 
"For eksempel har selskabet blandt sine kunder haft en masse domæner, der sendte spam ud og som har været anvendt i forbindelse med botnet [...] Når vi har forsøgt at få spærret de domæner, har EveryDNS aldrig rigtig svaret tilbage," lyder det fra Peter Kruse.

Han kalder EveryDNS for flosset i kanten.
 
"I forbindelse med lukningen af Wikileaks' hjemmeside kan det være, at EveryDNS er kommet under pres internt fra teknikken. Men store stater kan også have ydet et stort udefrakommende pres, der har fået EveryDNS til at lukke for adgangen til Wikileaks," vurderer Peter Kruse.
 
Ingen problemer med de kontroversielle
Han siger, at store webudbydere også kan have lagt pres på EveryDNS for at få lukket Wikileaks, ligesom eksempelvis Amazon Web Services, der nægtede at have Wikileaks som kunde.
 
"Det er naturligvis spekulationer, og det kan da også godt være, at EveryDNS' egen forklaring om presset på serverne fik firmaet til at lukke for Wikileaks' domæne. Men tidligere har EveryDNS ikke haft problemer med at dirigere folk hen til kontroversielle hjemmesider," bedyrer Peter Kruse.
 
Selvom navnedelen af Wikileaks er pillet af nettet, kan Interesserede stadig tilgå Wikileaks-hjemmesiden med IP-adresser - som eksempelvis kunne være 213.251.145.96/

Det skyldes, at EveryDNS kun har lukket for domænet Wikileaks.org. Situationen svarer til, at ens telefonnummer stadig virker, selv om man får hevet sit telefonnummer ud af telefonbogen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen