Uventet telefon til kamp mod Apple

Hvem kan lave en smartphone, der virkelig kan gå i kødet på iPhone? Svaret vil muligvis overraske dig.

Uventet telefon til kamp mod Apple

Lige meget hvad du synes om Apple, så kan man ikke komme uden om, at firmaet har haft en stor og drastisk indflydelse på markedet for smartphones indenfor de seneste to år.

Selvom iPhone ikke er alles kop te, så er det uden tvivl en af de bedste mobiler på markedet.

Ikke på grund af heftige specifikationer, men i højere grad fordi den er nem og behagelig at bruge.

Apples klassiske styrker ses tydeligt i iPhone: flot minimalistisk design i kombination med et gennemtænkt brugerinterface, der rent faktisk gør det muligt for brugeren at kommunikere med venner og familie, surfe nettet og nyde musik og video på farten.

Det er flot, nemt og elegant. Det er typisk Apple.

Men kan firmaet blive ved med at dominere?

Det korte svar er nej. Da Apple lancerede den første iPhone var brugervenlighed og god software ikke ligefrem noget, der blev prioriteret højt hos Nokia, Sony Ericsson, Samsung og alle det andre.

Velkommen til Android

Det er der blevet lavet om på nu, ikke mindst takket være Googles Android-initiativ. Det nye operativsystem har vist sig at være et hit både blandt brugerne og hos producenterne, og mobiler som HTC Hero og den amerikanske Motorola DROID viser, at det ikke er umuligt at lave reelle alternativer til den allestedsværende iPhone.

Android giver konkurrenterne adgang til en avanceret softwareplatform, så de kan fokuserepå de virkelig vigtige ting: design, brugervenlighed og innovative tjenester, der tilføjer merværdi til produktet.

Nu hører vi, at Dell opretter en ny division dedikeret til smartphones , og selvom det måske er en af den slags nyheder, som vi normalt trækker på skuldrene af, så kan det have stor indvirkning på markedet.

Hvad kan Dell?

Dell kan nemlig gå hen og vise sig at blive en stor spiller over de kommende år. Firmaet har vist, at det har nogle fremragende ingeniører og designere, der har skabt nogle af de flotteste og mest imponerende bærbare over de seneste par år.

Firmaets Adamo-bærbar demonstrerer, at Dell kan finde ud af at skabe flotte, innovative produkter, der rykker grænsen for det mulige. Den nye Adamo XPS er uvirkelig tynd med blot 9,99 millimeter og ændrer vores opfattelse af, hvordan en bærbar kreeres og tager sig ud.

Nu er der selvfølgelig forskel på at producere bærbare og smartphones, men de to produktkategorier nærmer hinanden med hastige skridt, og om få år vil der være et væld af gadgets på markedet, der passer i begge kategorier.

Svært at spå om fremtiden

Nu skal man passe på med at komme med for standhaftige forudsigelser, når det gælder it og forbrugerelektronik. Det er Microsofts Steve Ballmers første kommentarer om iPhone et klokkeklart bevis på.

Men hvis Dell kan udnytte sin ekspertise inden for design, omkostningsreduktion og bygge et fornuftigt softwarelag oven på Android (og/eller muligvis det kommende Windows Mobile 7), så kan firmaet godt gå hen og nappe en væsentlig del af markedet.

En Dell Adamo smartphone? Jo, tak!

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S