Uventet telefon til kamp mod Apple

Hvem kan lave en smartphone, der virkelig kan gå i kødet på iPhone? Svaret vil muligvis overraske dig.

Uventet telefon til kamp mod Apple

Lige meget hvad du synes om Apple, så kan man ikke komme uden om, at firmaet har haft en stor og drastisk indflydelse på markedet for smartphones indenfor de seneste to år.

Selvom iPhone ikke er alles kop te, så er det uden tvivl en af de bedste mobiler på markedet.

Ikke på grund af heftige specifikationer, men i højere grad fordi den er nem og behagelig at bruge.

Apples klassiske styrker ses tydeligt i iPhone: flot minimalistisk design i kombination med et gennemtænkt brugerinterface, der rent faktisk gør det muligt for brugeren at kommunikere med venner og familie, surfe nettet og nyde musik og video på farten.

Det er flot, nemt og elegant. Det er typisk Apple.

Men kan firmaet blive ved med at dominere?

Det korte svar er nej. Da Apple lancerede den første iPhone var brugervenlighed og god software ikke ligefrem noget, der blev prioriteret højt hos Nokia, Sony Ericsson, Samsung og alle det andre.

Velkommen til Android

Det er der blevet lavet om på nu, ikke mindst takket være Googles Android-initiativ. Det nye operativsystem har vist sig at være et hit både blandt brugerne og hos producenterne, og mobiler som HTC Hero og den amerikanske Motorola DROID viser, at det ikke er umuligt at lave reelle alternativer til den allestedsværende iPhone.

Android giver konkurrenterne adgang til en avanceret softwareplatform, så de kan fokuserepå de virkelig vigtige ting: design, brugervenlighed og innovative tjenester, der tilføjer merværdi til produktet.

Nu hører vi, at Dell opretter en ny division dedikeret til smartphones , og selvom det måske er en af den slags nyheder, som vi normalt trækker på skuldrene af, så kan det have stor indvirkning på markedet.

Hvad kan Dell?

Dell kan nemlig gå hen og vise sig at blive en stor spiller over de kommende år. Firmaet har vist, at det har nogle fremragende ingeniører og designere, der har skabt nogle af de flotteste og mest imponerende bærbare over de seneste par år.

Firmaets Adamo-bærbar demonstrerer, at Dell kan finde ud af at skabe flotte, innovative produkter, der rykker grænsen for det mulige. Den nye Adamo XPS er uvirkelig tynd med blot 9,99 millimeter og ændrer vores opfattelse af, hvordan en bærbar kreeres og tager sig ud.

Nu er der selvfølgelig forskel på at producere bærbare og smartphones, men de to produktkategorier nærmer hinanden med hastige skridt, og om få år vil der være et væld af gadgets på markedet, der passer i begge kategorier.

Svært at spå om fremtiden

Nu skal man passe på med at komme med for standhaftige forudsigelser, når det gælder it og forbrugerelektronik. Det er Microsofts Steve Ballmers første kommentarer om iPhone et klokkeklart bevis på.

Men hvis Dell kan udnytte sin ekspertise inden for design, omkostningsreduktion og bygge et fornuftigt softwarelag oven på Android (og/eller muligvis det kommende Windows Mobile 7), så kan firmaet godt gå hen og nappe en væsentlig del af markedet.

En Dell Adamo smartphone? Jo, tak!

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S