Lenovo splitter ny bærbar i to

Med IdeaPad U1 får du en computer, der kan splittes i to. Overfrakken fungerer som trykfølsom tablet med Linux, mens resten er en fuldblods Windows-pc. Mød Lenovos nye bærbar her.

CES, LAS VEGAS: Lenovo har netop afsløret IdeaPad U1, en helt ny form for bærbar computer, der har en aftagelig trykfølsom skærm, der fungerer som en separat tablet.

Når skærmen sidder fast i "skallen", så fungerer IdeaPad U1 som en helt almindelig bærbar med Windows 7.

Maskinen vejer 1,7 kilo, har en 11,6-tommer skærm, og det hele drives af en Intel Core 2 Duo-processor og et 128 gigabyte SSD-drev.

Magien sker, når du tager skærmen ud af dens holder, hvorefter den kommer til live som en selvstændig tablet-computer, der kører Linux. Tabletten har en 1 GHz Snapdragon-processor (den samme chip der bruges i Nexus One og HTC HD2) og 16 gigabyte hukommelse til filer og data.

Ifølge Lenovo er argumentet for at bruge to forskellige processorer til computeren, at "to hjerner er bedre end én".

Ideen er, at du kan tage tabletten med på farten og bruge den til at læse e-bøger, surfe nettet eller se film og fotos. Har du brug for at lave mere seriøst arbejde, så smider du den bare tilbage i skallen, hvor den forvandles til en fuldblods Windows-computer.

Lenovo er på vej med et udviklerværktøj til tabletten, så tredjepartsudviklere kan lave små programmer og widgets til maskinen.

Det forventes, at IdeaPad U1 vil koste omkring 1.000 dollar (cirka 6.000 kroner), når den ryger ud i butikkerne til juli.

Se en video af IdeaPad U1 her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job