Lenovo splitter ny bærbar i to

Med IdeaPad U1 får du en computer, der kan splittes i to. Overfrakken fungerer som trykfølsom tablet med Linux, mens resten er en fuldblods Windows-pc. Mød Lenovos nye bærbar her.

CES, LAS VEGAS: Lenovo har netop afsløret IdeaPad U1, en helt ny form for bærbar computer, der har en aftagelig trykfølsom skærm, der fungerer som en separat tablet.

Når skærmen sidder fast i "skallen", så fungerer IdeaPad U1 som en helt almindelig bærbar med Windows 7.

Maskinen vejer 1,7 kilo, har en 11,6-tommer skærm, og det hele drives af en Intel Core 2 Duo-processor og et 128 gigabyte SSD-drev.

Magien sker, når du tager skærmen ud af dens holder, hvorefter den kommer til live som en selvstændig tablet-computer, der kører Linux. Tabletten har en 1 GHz Snapdragon-processor (den samme chip der bruges i Nexus One og HTC HD2) og 16 gigabyte hukommelse til filer og data.

Ifølge Lenovo er argumentet for at bruge to forskellige processorer til computeren, at "to hjerner er bedre end én".

Ideen er, at du kan tage tabletten med på farten og bruge den til at læse e-bøger, surfe nettet eller se film og fotos. Har du brug for at lave mere seriøst arbejde, så smider du den bare tilbage i skallen, hvor den forvandles til en fuldblods Windows-computer.

Lenovo er på vej med et udviklerværktøj til tabletten, så tredjepartsudviklere kan lave små programmer og widgets til maskinen.

Det forventes, at IdeaPad U1 vil koste omkring 1.000 dollar (cirka 6.000 kroner), når den ryger ud i butikkerne til juli.

Se en video af IdeaPad U1 her:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S