CSC strejker i Skats travleste uge

CSC-medarbejdere kommer til at strejke, mens storkunden Skat sender millioner af årsopgørelser på gaden.

Artikel top billede

CSC-strejken, der starter mandag 28. februar, kommer til at løbe midt i en af de travleste perioder for CSC-storkunden Skat. 
  
Skat udsender nemlig årsopgørelser den 7. marts, og den begivenhed giver traditionelt problemer på nettet.
 
Hos CSC afviser administrerende direktør hos CSC, Carsten Lind, at konflikten får indflydelse på kunderne.
 
CSC har en såkaldt fredsaftale med Prosa, som skal sikre, at nødvendig vedligeholdelse og drift af kørende systemer ikke bliver ramt af konflikten. 
 
Du kan altså garantere, at der ikke kommer til at ske noget på grund af konflikten?
 
"Jeg tror, at jeg har været for mange år i it-branchen til at give garantier for noget som helst. Men der er ikke noget ekstra risikomoment i den sag i forhold til, om vi er i konflikt eller ej," siger Carsten Lind.  
 
CSC-bossen modtog fredag det længe ventede andet strejkevarsel fra Prosa, efter at CSC selv havde lockoutet 120 medarbejder onsdag morgen.
 
"Vi har fået andet strejkevarsel, og der er som forventet 50 mennesker på listen. Hvorvidt de er en del af kørende systemer, det har vi så fem dage til at finde ud af," siger Carsten Lind.
 
Dermed er CSC hverken kraftigt såret eller slået tilbage af fredagens strejkevarsel fra Prosa, fortæller direktøren.
 
"Det var en kalkuleret risiko, da vi gik i gang, men den beredskabsplan, vi har, tager selvfølgelig højde for denne situation," siger Carsten Lind.

Læs også:
CSC-ansatte skændes: Skal vi ned i løn eller ej?

Lockoutede CSC-medarbejdere: Det er gidseltagning.

Derfor er CSC-konflikten en nedtur for alle parter.

CSC-boss efter lockout: Jeg har masser af tid.

Forhandlinger kiksede: 120 CSC-ansatte sendt hjem.

CSC-boss håber på forlig få dage før mulig konflikt.

CSC-ansatte opruster til konflikt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S