It-kriminelle går efter piratkopister

Ny virus truer med bål, bøde og retssager på baggrund af en påstand om, at der er fundet pirat-materiale på din harddisk. Det handler dog om at stjæle dine penge.

En ny variant af de såkaldte gidsel-malware forsøger at afpresse de udsete ofre ved at ramme dem på et ømt punkt.

Den udnytter nemlig, at rigtig mange har hentet film, musik, programmer eller spil uden tilladelse via P2P-tjenester, og derved krænker ophavsretten.

Hvis man bliver inficeret, bliver man mødt med et dansk skærmbillede, der fortæller, at ICPP Foundation har fundet ulovligt materiale på computeren via en antipiracy foundation scanner, og at man derfor kan forvente en bøde på mindst 2.000 kroner eller en tur bag tremmer, hvis man ikke betaler. Der fortæller sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Det rene fup

ICCP Foundation er dog det rene fup, og virussen aktiveres uanset, om der er ulovligt indhold på computeren, eller om man har benyttet sig af P2P-tjenester.

- Det er ikke den første af de såkaldte gidsel-vira, vi ser i Danmark, men det, der gør denne interessant, er, at bagmændene har gjort meget ud af at versionere til en lang række sprog - heriblandt dansk - for at gøre deres scam endnu mere troværdigt, siger Michael Dahl, landechef for F-Secure Danmark.

Fremgangsmåden er for denne virus den samme, som man kender fra andre phishing-forsøg, den er bare iklædt et mere moderne layout.

Det handler således stadig om, at de it-kriminelle forsøger at få adgang til personlige informationer og penge.

Virussen er identificeret som: Rogue:W32/DotTorrent.A, og den fanges af et opdateret antivirusprogram.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job