AMD's desktop-monster for langsomt

Vi skal helt frem til sensommeren, før AMD's Bulldozer-arkitektur er klar til en officiel lancering. Ventetiden bruges på at forbedre ydelsen, der ifølge flere eksperter endnu ikke kan hamle op med Intels roste Sandy Bridge-teknologi.

Artikel top billede

AMD's desktop-monster for langsomt

AMD's Phenom-processor var i en periode et godt køb til prisen, da den texanske chipproducent har formået at skrue pænt op for antallet af processorkerner, mens taktfrekvensen er sparket i vejret.

Markedssituationen ændrede sig dog markant, da Intel slap Sandy Bridge-mikroarkitekturen løs og introducerede en ny familie af Core i3-, i5- og i7-processorer. Førstnævnte er til de mest budgetorienterede brugere, mens sidstnævnte er beregnet på krævende entusiaster.

Her på PC World konkluderede vi, at Sandy Bridge stort set trumfer hele AMD's Phenom-portefølje af processorer.

Så når vi aktuelt næsten udelukkende anbefaler Intels nye Core-familie, er det klokkeklart, at AMD's næste udspil ikke kan komme hurtigt nok.

AMD's næste højtydende arkitektur til desktop-computere er døbt 'Bulldozer', mens processorernes kodenavn er 'Zambesi'. Serien bliver markedsført som 'FX'. Denne entusiastserie har været i dvale siden 2006, da AMD Athlon 64 FX-60 var den absolut vildeste processor, du kunne købe for penge.

Zambesi vil, ligesom Intels alternativ, være baseret på 32-nanometer-fabrikationsteknologi - og angiveligt kunne fås med fire, seks og otte Bulldozer-kerner. Du skal altså, ud over 'quadcore' og 'hexacore', vænne dig til betegnelsen 'octocore'.

For langsom

I forbindelse med den netop overståede elektronikmesse Computex 2011 i Taipei, Taiwan, har AMD dog valgt at informere om, at det ventede lanceringstidspunkt er skubbet frem til sensommeren.

Det kan altså ikke udelukkes, at vi først kan måle og veje AMD's nye desktop-processor om to-tre måneder.

Hvis vi skal tro AnandTech, skal forklaringen findes i, at Bulldozer skuffer hastighedsmæssigt og kræver yderligere finpudsning, inden de færdige processorer er klar til forbrugermarkedet.

Bundkortproducenter som Gigabyte og Asus benyttede alligevel Computex til at skilte med dugfriske AMD 990FX-bundkort med den nye sokkel AM3+. Bundkort, som kan fås allerede nu.

Intel presser på

Med den aktuelle forsinkelse skal Bulldozer være en meget positiv overraskelse, hvis ikke AMD skal tabe yderligere markedsandele.

Intel ventes nemlig at overgå til 25-nanometer-fabrikationsteknologi inden for overskuelig fremtid, hvilket vil give verdens største chipproducent mulighed for at lægge yderligere afstand til AMD.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse