Så mange iPhone-brugere tror de har en 4G-telefon

Der hersker stor forvirring om begrebet 4G. Se her, hvor mange smartphone-brugere der fejlagtigt tror, de har en 4G-telefon.

Så mange iPhone-brugere tror de har en 4G-telefon

4G? Ja ja, det har jeg da.

En ny undersøgelse fra elektroniksitet Retrevo viser, at 34 procent af iPhone-brugernes svar på spørgsmålet om, hvorvidt de regner med at købe en 4G-telefon i år, er, at de allerede ejer en 4G-telefon.

Problemet er bare lige, at Apple ikke har en 4G-telefon på markedet, og det derfor er umuligt.

"Måske det er 4-tallet i iPhone 4, der giver iPhone-brugere den forkerte antagelse, at de allerede ejer en 4G-telefon," skriver Retrevo på deres blog.

Også forvirring hos Blackberry og Android

Det er dog ikke kun iPhone-brugerne, der er forvirrede. For BlackBerry-brugere er det 24 procent, der svarer, at de allerede har en, selvom der heller ikke findes en Blackberry-smartphone med 4G.

Det ser heller ikke helt godt ud for Android-brugerne, hvor det er 29 procent, der svarer, at de allerede har en 4G-telefon.

Der er dog nogle af Android-brugerne, der kan svare korrekt, da de to 4G-telefoner HTC Evo 4G og Samsung Infuse 4G har været tilgængelige på det amerikanske marked et stykke tid.

Overordnet set ligger der dog en stor opgave for teleselskaber og mobilproducenter i at forklare, hvad 4G er.

Der er endnu ikke nogle telefoner med 4G tilgængelige på det danske marked, så skulle du få det samme spørgsmål, skal du nok tænke dig om, inden du svarer, at du allerede ejer en.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S