Komplex it debuterer med overskud på 4,1 millioner

Første år for nydannede Komplex it viser, at der er efterspørgsel på medarbejdernes viden om komplekse it-løsninger.

Komplex it, som en række tidligere WM-data og Atea-medarbejdere startede i januar 2006, nåede i sit første år en omsætning på 83,4 milloner kroner og et overskud før skat på 4,1 millioner kroner.

»Det et er et resultat vi er stolte af, og som er bedre end budgetteret,« siger administrerende direktør Jesper Jensen.

Kernen af de 16 medarbejder i Komplex it er specialister med mange års erfaring indenfor integration og support på infrastrukturløsninger på UNIX, Windows og VMware platformen.

»Vi har helt og aldeles satset på at være nichevirksomhed ved at fokusere på et område, hvor vi er sikre på at være blandt markedets bedste. Vi anser it-specialisterne som vores allervigtigste »vare«. De har vist sig at være særdeles efterspurgte, og i årets løb har vi derfor ansat flere af branchens profiler,« siger administrerende direktør Jesper Jensen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect