HP køber Samsungs printer-forretning - satser på nyt printerområde

HP lægger knap syv milliarder kroner på bordet for Samsungs mægtige printer-forretning, som HP længe har haft kig på.

Artikel top billede

Amerikanske HP køber Samsungs printer-division for godt en milliard dollar - næsten syv milliarder kroner.

Med købet vil HP forsøge at bane vej ind i det stærkt lukrative marked for professionelle printere til erhvervslivet.

Det er et område, som HP længe har haft kig på, men som selskabet endnu ikke har fået greb om i det ønskede omfang.

HP blev i fjor splittet op i HP Inc (printere og pc'er) og HP Enterprise (server, storage, services til erhvervslivet.)

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

HP Inc fokuserer i dag på at sælge pc'er og printere og er verdens største producent af printere til forbruger-området. En stor del af forretningen er baseret på salg af blæk, toner og lignende til printer-markedet.

Ifølge Wall Street Journal er dette marked imidlertid stagneret, da privat-forbrugerne ikke printer i nært samme omfang som tidligere.

Således er HP Inc's omsætning på toner og blæk faldet med 18 procent i seneste kvartal, mens salget af printere er faldet med 10 procent.

Det har fået HP Inc til at rette blikket mod A3-området - altså de store printer/kopimaskiner, som står i de fleste virksomheder.

De store spiller er her Canon, Xerox, Ricoh, Konica Minolta - og altså Samsung.

Med købet følger rettighederne til Samsungs såkaldte printer engine-teknologi - altså indmaden i de store printere.

Og den er vigtig, lyder det fra HP, der i dag anvender Canon som hovedleverandør af printer engines.

Med handlen følger i alt 6.500 Samsung-patenter og 6.000 medarbejdere, der nu får ny arbejdsgiver. 1.500 af dem er ifølge Wall Street Journal ingeniører, der arbejder med udvikling af teknologierne.

Ifølge avisen har Samsung-divisionen omsat for mellem en og 1,6 milliarder dollar om året i de senere år.

Læs også:

Dansk HP-direktør efter opsplitning: Her er HP's fremtidsplan i Danmark

Partnere tilfredse med HP's opsplitning: Derfor bliver det hele meget nemmere nu

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Windows 10 storhitter - men [b]HP's pc-salg får drøje hug[/b]

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision