HP køber Samsungs printer-forretning - satser på nyt printerområde

HP lægger knap syv milliarder kroner på bordet for Samsungs mægtige printer-forretning, som HP længe har haft kig på.

Artikel top billede

Amerikanske HP køber Samsungs printer-division for godt en milliard dollar - næsten syv milliarder kroner.

Med købet vil HP forsøge at bane vej ind i det stærkt lukrative marked for professionelle printere til erhvervslivet.

Det er et område, som HP længe har haft kig på, men som selskabet endnu ikke har fået greb om i det ønskede omfang.

HP blev i fjor splittet op i HP Inc (printere og pc'er) og HP Enterprise (server, storage, services til erhvervslivet.)

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

HP Inc fokuserer i dag på at sælge pc'er og printere og er verdens største producent af printere til forbruger-området. En stor del af forretningen er baseret på salg af blæk, toner og lignende til printer-markedet.

Ifølge Wall Street Journal er dette marked imidlertid stagneret, da privat-forbrugerne ikke printer i nært samme omfang som tidligere.

Således er HP Inc's omsætning på toner og blæk faldet med 18 procent i seneste kvartal, mens salget af printere er faldet med 10 procent.

Det har fået HP Inc til at rette blikket mod A3-området - altså de store printer/kopimaskiner, som står i de fleste virksomheder.

De store spiller er her Canon, Xerox, Ricoh, Konica Minolta - og altså Samsung.

Med købet følger rettighederne til Samsungs såkaldte printer engine-teknologi - altså indmaden i de store printere.

Og den er vigtig, lyder det fra HP, der i dag anvender Canon som hovedleverandør af printer engines.

Med handlen følger i alt 6.500 Samsung-patenter og 6.000 medarbejdere, der nu får ny arbejdsgiver. 1.500 af dem er ifølge Wall Street Journal ingeniører, der arbejder med udvikling af teknologierne.

Ifølge avisen har Samsung-divisionen omsat for mellem en og 1,6 milliarder dollar om året i de senere år.

Læs også:

Dansk HP-direktør efter opsplitning: Her er HP's fremtidsplan i Danmark

Partnere tilfredse med HP's opsplitning: Derfor bliver det hele meget nemmere nu

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Windows 10 storhitter - men [b]HP's pc-salg får drøje hug[/b]

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job