HP køber Samsungs printer-forretning - satser på nyt printerområde

HP lægger knap syv milliarder kroner på bordet for Samsungs mægtige printer-forretning, som HP længe har haft kig på.

Artikel top billede

Amerikanske HP køber Samsungs printer-division for godt en milliard dollar - næsten syv milliarder kroner.

Med købet vil HP forsøge at bane vej ind i det stærkt lukrative marked for professionelle printere til erhvervslivet.

Det er et område, som HP længe har haft kig på, men som selskabet endnu ikke har fået greb om i det ønskede omfang.

HP blev i fjor splittet op i HP Inc (printere og pc'er) og HP Enterprise (server, storage, services til erhvervslivet.)

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

HP Inc fokuserer i dag på at sælge pc'er og printere og er verdens største producent af printere til forbruger-området. En stor del af forretningen er baseret på salg af blæk, toner og lignende til printer-markedet.

Ifølge Wall Street Journal er dette marked imidlertid stagneret, da privat-forbrugerne ikke printer i nært samme omfang som tidligere.

Således er HP Inc's omsætning på toner og blæk faldet med 18 procent i seneste kvartal, mens salget af printere er faldet med 10 procent.

Det har fået HP Inc til at rette blikket mod A3-området - altså de store printer/kopimaskiner, som står i de fleste virksomheder.

De store spiller er her Canon, Xerox, Ricoh, Konica Minolta - og altså Samsung.

Med købet følger rettighederne til Samsungs såkaldte printer engine-teknologi - altså indmaden i de store printere.

Og den er vigtig, lyder det fra HP, der i dag anvender Canon som hovedleverandør af printer engines.

Med handlen følger i alt 6.500 Samsung-patenter og 6.000 medarbejdere, der nu får ny arbejdsgiver. 1.500 af dem er ifølge Wall Street Journal ingeniører, der arbejder med udvikling af teknologierne.

Ifølge avisen har Samsung-divisionen omsat for mellem en og 1,6 milliarder dollar om året i de senere år.

Læs også:

Dansk HP-direktør efter opsplitning: Her er HP's fremtidsplan i Danmark

Partnere tilfredse med HP's opsplitning: Derfor bliver det hele meget nemmere nu

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Windows 10 storhitter - men [b]HP's pc-salg får drøje hug[/b]

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura