Pc-salget overrasker: Virksomhederne trækker læsset

Det er de tynde og lette virksomhedsmaskiner, der trækker pc-markedet op. Samtidig bliver de store producenter bare større og større.

Artikel top billede

Virksomhederne trækker pc-salget op.

Analysehuset IDC har lagt sammen og trukket fra og fundet frem til salgstallene for pc-leverancerne i Europa, Mellemøsten og Afrika, kaldet EMEA, i tredje kvartal.

IDC-folkene har afsløret, at tredje kvartal i år har overgået forventningerne i positiv retning. Det er særligt de tynde og lette virksomhedsmaskiner, der har trykket salgskurven i vejret.

Læs også: Pc-salget styrtdykker - på laveste niveau siden 2007

Samlet set er der tale om et lille fald på 3,3 procentpoint i forhold til samme periode sidste år. IDC har opgjort, at der er solgt 17,8 millioner enheder i EMEA i tredje kvartal mod 18,5 millioner i 2015.

Pc-markedet i EMEA har dog været præget af stor usikkerhed i perioden. Ikke mindst det britiske nej til EU og den efterfølgende valutasvækkelse har gjort køberne usikre, hvilket IDC vurderer, har præget kvartalet.

Men trods usikkerheden har specielt virksomhederne bidraget til at holde pc-toget i gang.

IDC opgiver en vækst op 5,6 procentpoint for virksomhedsbærbare. Samtidig faldt den tilsvarende produktkategori i forbrugersegmentet med 2,6 procentpoint.

Men der er store geografiske udsving i salget.

Regioner som Norden, Tyskland og Østrig oplever ifølge IDC en "solid vækst" mens Central- og Østeuropa måtte se en tilbagegang i perioden.

"Pc-markedet fortsætter med at være differentieret i EMEA, men der er en fællesnævner. De stationære går tilbage overalt," forklarer IDC-analytiker Andrea Minonne i en pressemeddelelse.

De fem bliver større

De fem største pc-leverandører bliver bare større og større.

Den samlede markedsandel for dem voksede fra 71,4 procent i tredje kvartal sidste år til 76,8 procent i år.

På toppen af listen finder man HP med en klar føring på 26 procent af markedet.

Det kommer efter en vækst på 6,5 procentpoint i forhold til samme periode sidste år. IDC forklarer væksten med, at selskabets innovationsstrategi giver resultater.

Som nummer to ligger Lenovo med en markedsandel på 20,1 procent. Det svarer nogenlunde til en flad vækst i forhold til sidste år. Dell dukker op som nummer tre med 10,9 procent af salget.

Asus har en andel på 10,3 procent, mens Acer ligger lige under med 9,6 procent af markedet.

Kategorien "Andre producenter" havde i kvartalet en markedsandel på 23,2 procent, hvilket er et solidt fald i forhold til sidste år, hvor andelen var på 28,6 procent.

IDC fortæller, at Apple ligger nummer seks på listen efterfulgt af Fujutsu og MSI.

Læs også:
Pc-salget styrtdykker - på laveste niveau siden 2007

Forbrugerne knuselsker denne computer: 2-i-1-maskinen viser vejen frem

Største nedtur nogensinde: 2015 blev et katastrofe-år for pc-producenterne

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird