Forbrugerne knuselsker denne computer: 2-i-1-maskinen viser vejen frem

Hybridmaskinerne viser vejen frem i et presset pc-marked. Den er populær blandt almindelige danskere, men mangler stadig fodfæste i firmaerne. Forventningerne er dog tårnhøje.

Artikel top billede

Analysehuset IDC spår en eksplosion frem mod 2020 af de såkaldte 2-i-1-computere, også kaldet hybridcomputere, eller computere, hvor man kan fjerne tastaturet og i stedet anvender dem som tablets.

I IDC's statistik mindskes den klassiske tablet til fordel for hybrid-maskinerne. Det er altså 2-i-1-computeren, der driver markedet lige nu.

Og det er primært den ganske almindelige forbruger, der står i spidsen for udviklingen.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Computerworld i Sverige har spurgt data-salgschefen for Elgiganten, Mark Hammarberg, der kan bekræfte IDC's forventninger til hybridudviklingen.

"Alene i de seneste måneder har vi set en vækst på over 50 procent i forhold til sidste år," fortæller han.

Det betyder naturligvis noget, at der er kommet et større udvalg af hybridmaskiner men blandt almindelige danskere, er prisen også en tungtvejende faktor.

"De (hybridmaskinerne, red.) er havnet i den venlige prisklasse. De har således været betydeligt dyrere end de er i dag," lyder det fra Mark Hammarberg.

Han peger også på, at brugerne stiller krav på nye områder.

"Folk er blevet langt bedre til at sætte fokus på, hvad behovet er i stedet for at købe en maskine med den nyeste processor."

Ligeledes handler det om underholdning, har IDC-analytiker Anders Elbak tidligere fortalt til Computerworld.

Han peger på, at det er underholdning som eksempelvis streamingtjenester, der fokusområdet for forbrugerkøb af en tablet eller 2-i-1-maskine.

Kæmpe boom

I 2015 blev der ifølge analysefirmaet IDC solgt lidt mere end en million gode gammeldags pc'er på det danske marked.

Men oven i millionen fra 2015 skal der lægges 160.000 hybrid-pc'er - eller 2-i-1-produkter - som kombinerer den traditionelle pc med features fra tablet-computere.

Hybriderne er en produktgruppe, som er i kraftig vækst, og alle de store pc-producenter har satset kraftigt på dette område. 

Med de 160.000 hybrid-pc'er ryger antallet af solgte enheder i 2015 op på 1,2 millioner.

Globalt blev der solgt 16,6 miljoner 2-i-1-enheter i 2015. Det tal forventer IDC bliver til 64 millioner i 2020.

Læs også: Kæmpe-tablets på vej til at indtage danskernes hjem - her er produkterne

Ikke i virksomhederne endnu

På virksomhedssiden er denne 2-i-1-udvikling knap så synlig.

I den verden er det stadig standard-computeren, der dominerer, fortæller hardwarechefen hos Atea, Mats Löwnander.

"Sortimentet og salget er opadgående, men slet ikke i samme tempo som på forbrugersiden. Det er dog begyndt at blive et område, hvor interessen bevæger sig hen for firmaerne."

Det er maskiner som Microsoft Surface, der har størst interesse i erhvervssegmentet.

"Men den står stadig kun et par procent af det samlede salg," lyder det fra Mats Löwnander.

Læs også:

Salget vender: Pc'en er ikke død alligevel

Største nedtur nogensinde: 2015 blev et katastrofe-år for pc-producenterne

Trods historisk krise på pc-markedet: Danskerne købte en million nye maskiner i 2015

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS