Branchen konsoliderer: Ny fusion i den danske cloud- og hosting-branche

To danske cloud- og hosting-firmaer indgår et fornuftsægteskab, der skal fremtidssikre forretningen.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Venzo Hosting og Klestrup Partners har valgt at slå pjalterne sammen.

Fra og med idag vil navnene for de to virksomheder med 50 medarbejdere blive til et, nemlig Hosters.

Begrundelsen for sammenlægningen er, at der skal en hvis kapital og størrelse til for at kunne agerer i netop denne del af it-branchen.

Venzo Hosting, der blev stiftet i 2012, rådgiver om og driver Micosoft-baserede cloud-løsninger for virksomheder mens Klestrup Partners designer, udvikler og driver it-løsninger.

Læs også: Opsang til dansk hosting-branche: Vi kan jo sagtens konkurrere med Amazon

Branchen konsoliderer

Fusionen er en konsekvens af den store konsolideringsbølge, der har ramt Danmark inden for cloud- og hosting-markedet.

Læs også: Nu begynder opkøbsbølgen: Kapitalfond køber to danske hosting-firmaer i kæmpehandel

Hvor andre virksomheder lader sig købe af kapitalfonde, så er det afgørende for Hosters, at de forbliver selvejende, forklarer administrerende direktør Jakob Norup fra det tidligere Venzo Hosting.

"For fortsat at kunne agere i den professionelle ende af markedet, har det været nødvendigt at opnå en størrelse, der gør, at vi også fremadrettet kan tilbyde high-end hosting, cloud og managed services til den rette økonomi og med fastholdelse af passion omkring teknologi," siger han og fortsætter:

"Derfor slår vi os sammen og med den økonomiske støtte, har vi sikret, at vi fortsat kan servicere vores kunder på den måde."

Ejerkredsen bag det nye firma bliver Jakob Norup fra Venzo Hosting og Jeppe Andersen fra Klestrup Partners.

Jakob Norup bliver administrerende direktør og Jeppe Andersen bliver teknisk direktør for det nye Hosters A/S.

Læs også:
TDC dropper salg af TDC Hosting - men overvejer nu et helt andet frasalg

Nu begynder opkøbsbølgen: Kapitalfond køber to danske hosting-firmaer i kæmpehandel

Ny rapport: Danske hosting-firmaer i vild vækst - opkøbsbølge kan være på vej

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra FPT Software

    Flere Nordiske Virksomheder Ser mod Øst for Succesfuld Digital Transformation

    Kunstig intelligens (AI) og digital transformation bliver i stigende grad centrale elementer i danske virksomheders strategier.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil