Branchen konsoliderer: Ny fusion i den danske cloud- og hosting-branche

To danske cloud- og hosting-firmaer indgår et fornuftsægteskab, der skal fremtidssikre forretningen.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Venzo Hosting og Klestrup Partners har valgt at slå pjalterne sammen.

Fra og med idag vil navnene for de to virksomheder med 50 medarbejdere blive til et, nemlig Hosters.

Begrundelsen for sammenlægningen er, at der skal en hvis kapital og størrelse til for at kunne agerer i netop denne del af it-branchen.

Venzo Hosting, der blev stiftet i 2012, rådgiver om og driver Micosoft-baserede cloud-løsninger for virksomheder mens Klestrup Partners designer, udvikler og driver it-løsninger.

Læs også: Opsang til dansk hosting-branche: Vi kan jo sagtens konkurrere med Amazon

Branchen konsoliderer

Fusionen er en konsekvens af den store konsolideringsbølge, der har ramt Danmark inden for cloud- og hosting-markedet.

Læs også: Nu begynder opkøbsbølgen: Kapitalfond køber to danske hosting-firmaer i kæmpehandel

Hvor andre virksomheder lader sig købe af kapitalfonde, så er det afgørende for Hosters, at de forbliver selvejende, forklarer administrerende direktør Jakob Norup fra det tidligere Venzo Hosting.

"For fortsat at kunne agere i den professionelle ende af markedet, har det været nødvendigt at opnå en størrelse, der gør, at vi også fremadrettet kan tilbyde high-end hosting, cloud og managed services til den rette økonomi og med fastholdelse af passion omkring teknologi," siger han og fortsætter:

"Derfor slår vi os sammen og med den økonomiske støtte, har vi sikret, at vi fortsat kan servicere vores kunder på den måde."

Ejerkredsen bag det nye firma bliver Jakob Norup fra Venzo Hosting og Jeppe Andersen fra Klestrup Partners.

Jakob Norup bliver administrerende direktør og Jeppe Andersen bliver teknisk direktør for det nye Hosters A/S.

Læs også:
TDC dropper salg af TDC Hosting - men overvejer nu et helt andet frasalg

Nu begynder opkøbsbølgen: Kapitalfond køber to danske hosting-firmaer i kæmpehandel

Ny rapport: Danske hosting-firmaer i vild vækst - opkøbsbølge kan være på vej

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S