Microsoft taler med to tunger om XAL

Er det aldrende ERP-system, XAL, der er på vej til at blive udfaset, en del af Micrsofts Dynamics. Både ja og nej, siger Microsoft.

Micrsoft XAL er ikke en del af Dynamics-familien, slår teamleder for Miccrsofts partnerkanalen fast. Men på Microsofts egen hjemmeside kan man læse en anden historie. Her står at økonomisystemet XAL er en del af Microsoft Dynamics-familien. Selskabet skriver blandt andet, at »Microsoft Dynamics XAL er den integrerede virksomhedsløsning, du kan regne med«.

Men man skal slet ikke tro på, hvad der står på hjemmesiden, lyder det fra Microsofts partnerorganisation.

Teamleder for partnerkanalen, Søren K. Pedersen fortæller til CRN, at XAL slet ikke er med i Dynamics-kategorien. Det er derfor en fejl, forklarer han, når Microsoft på hjemmesiden påstår at XAL er med i Dynamics-familien. En fejl, som vil blive rettet i »nærmeste fremtid«, slår han fast.

Hos konsulentfirmaet Herbert Nathan & Co har chefkonsulent Ib Pedersen troet på Microsoft påstand om, at XAL var en del af Dynamics. Det står på deres hjemmeside, forklarer han. XAL sælges kun i Danmark og har stadig danske kunder, som Microsoft gerne vil beholde.

»Det er ren product marketing, at vil foregøgle kunderne, at XAL er en del af Dynamics-familien,« siger Ib Pedersen.

Det gælder om at holde på XAL-kunderne, så de ikke skifter til konkurrerende ERP-systemer som SAP One.

»Microsoft tænker, at hvorfor skal de sige farvel til de penge, som XAL-kunderne skal bruge på et økonomisystem,« siger Ib Pedersen, Herbert Nathan & Co.

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job