Microsoft taler med to tunger om XAL

Er det aldrende ERP-system, XAL, der er på vej til at blive udfaset, en del af Micrsofts Dynamics. Både ja og nej, siger Microsoft.

Micrsoft XAL er ikke en del af Dynamics-familien, slår teamleder for Miccrsofts partnerkanalen fast. Men på Microsofts egen hjemmeside kan man læse en anden historie. Her står at økonomisystemet XAL er en del af Microsoft Dynamics-familien. Selskabet skriver blandt andet, at »Microsoft Dynamics XAL er den integrerede virksomhedsløsning, du kan regne med«.

Men man skal slet ikke tro på, hvad der står på hjemmesiden, lyder det fra Microsofts partnerorganisation.

Teamleder for partnerkanalen, Søren K. Pedersen fortæller til CRN, at XAL slet ikke er med i Dynamics-kategorien. Det er derfor en fejl, forklarer han, når Microsoft på hjemmesiden påstår at XAL er med i Dynamics-familien. En fejl, som vil blive rettet i »nærmeste fremtid«, slår han fast.

Hos konsulentfirmaet Herbert Nathan & Co har chefkonsulent Ib Pedersen troet på Microsoft påstand om, at XAL var en del af Dynamics. Det står på deres hjemmeside, forklarer han. XAL sælges kun i Danmark og har stadig danske kunder, som Microsoft gerne vil beholde.

»Det er ren product marketing, at vil foregøgle kunderne, at XAL er en del af Dynamics-familien,« siger Ib Pedersen.

Det gælder om at holde på XAL-kunderne, så de ikke skifter til konkurrerende ERP-systemer som SAP One.

»Microsoft tænker, at hvorfor skal de sige farvel til de penge, som XAL-kunderne skal bruge på et økonomisystem,« siger Ib Pedersen, Herbert Nathan & Co.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network