Microsoft taler med to tunger om XAL

Er det aldrende ERP-system, XAL, der er på vej til at blive udfaset, en del af Micrsofts Dynamics. Både ja og nej, siger Microsoft.

Micrsoft XAL er ikke en del af Dynamics-familien, slår teamleder for Miccrsofts partnerkanalen fast. Men på Microsofts egen hjemmeside kan man læse en anden historie. Her står at økonomisystemet XAL er en del af Microsoft Dynamics-familien. Selskabet skriver blandt andet, at »Microsoft Dynamics XAL er den integrerede virksomhedsløsning, du kan regne med«.

Men man skal slet ikke tro på, hvad der står på hjemmesiden, lyder det fra Microsofts partnerorganisation.

Teamleder for partnerkanalen, Søren K. Pedersen fortæller til CRN, at XAL slet ikke er med i Dynamics-kategorien. Det er derfor en fejl, forklarer han, når Microsoft på hjemmesiden påstår at XAL er med i Dynamics-familien. En fejl, som vil blive rettet i »nærmeste fremtid«, slår han fast.

Hos konsulentfirmaet Herbert Nathan & Co har chefkonsulent Ib Pedersen troet på Microsoft påstand om, at XAL var en del af Dynamics. Det står på deres hjemmeside, forklarer han. XAL sælges kun i Danmark og har stadig danske kunder, som Microsoft gerne vil beholde.

»Det er ren product marketing, at vil foregøgle kunderne, at XAL er en del af Dynamics-familien,« siger Ib Pedersen.

Det gælder om at holde på XAL-kunderne, så de ikke skifter til konkurrerende ERP-systemer som SAP One.

»Microsoft tænker, at hvorfor skal de sige farvel til de penge, som XAL-kunderne skal bruge på et økonomisystem,« siger Ib Pedersen, Herbert Nathan & Co.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S