Microsoft taler med to tunger om XAL

Er det aldrende ERP-system, XAL, der er på vej til at blive udfaset, en del af Micrsofts Dynamics. Både ja og nej, siger Microsoft.

Micrsoft XAL er ikke en del af Dynamics-familien, slår teamleder for Miccrsofts partnerkanalen fast. Men på Microsofts egen hjemmeside kan man læse en anden historie. Her står at økonomisystemet XAL er en del af Microsoft Dynamics-familien. Selskabet skriver blandt andet, at »Microsoft Dynamics XAL er den integrerede virksomhedsløsning, du kan regne med«.

Men man skal slet ikke tro på, hvad der står på hjemmesiden, lyder det fra Microsofts partnerorganisation.

Teamleder for partnerkanalen, Søren K. Pedersen fortæller til CRN, at XAL slet ikke er med i Dynamics-kategorien. Det er derfor en fejl, forklarer han, når Microsoft på hjemmesiden påstår at XAL er med i Dynamics-familien. En fejl, som vil blive rettet i »nærmeste fremtid«, slår han fast.

Hos konsulentfirmaet Herbert Nathan & Co har chefkonsulent Ib Pedersen troet på Microsoft påstand om, at XAL var en del af Dynamics. Det står på deres hjemmeside, forklarer han. XAL sælges kun i Danmark og har stadig danske kunder, som Microsoft gerne vil beholde.

»Det er ren product marketing, at vil foregøgle kunderne, at XAL er en del af Dynamics-familien,« siger Ib Pedersen.

Det gælder om at holde på XAL-kunderne, så de ikke skifter til konkurrerende ERP-systemer som SAP One.

»Microsoft tænker, at hvorfor skal de sige farvel til de penge, som XAL-kunderne skal bruge på et økonomisystem,« siger Ib Pedersen, Herbert Nathan & Co.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S