EDB Gruppen dropper Digital Signatur

EDB Gruppen, IBM og PostDanmark vil alligevel ikke stå sammen om en ansøgning til at overtage udviklingen af Digital Signatur. Fokus er i stedet på en mobil signatur.

Konsortiet med EDB Gruppen som hovedleverandør indleverer ikke løsningsforslag på digital signatur.

EDB Gruppen A/S havde ellers allieret sig med både IBM og PostDanmark som underleverandører - og var blevet forgodkendt af It- og Telestyrelsen.

»Vi har nøje gennemgået det omfattende udbudsmateriale. Både materialet og processen med "en konkurrencepræget dialog" åbner for en række spændende initiativer og muligheder, men især den tætte kobling i delaftale 1 mellem opbygning af en infrastruktur og udbredelse af den digitale signatur til borgerne har været en udfordring,« fortæller direktør Kenny Munck, EDB Gruppen.

Delaftale 1 og 2 er udbredelsen af digital signatur til henholdsvis borgerne og virksomhederne.

Direktøren peger på, at konsortiet ikke har en udbygget infrastruktur til at håndtere udbredelsen af Digital Signatur til borgerne. En infrastruktur som for eksempel konkurrenterne TDC og PBS allerede har. Kenny Munck anslår, at den opgave alene vil koste et tocifret millionbeløb.

Konsortiet har derfor meddelt IT- og Telestyrelsen, at det ikke - inden for tidsrammen og de definerede områder - indleverer et samlet løsningsforslag.

Men konsortiet trækker ikke stikket helt ud.

»Vores erfaringer med blandt andet at udbrede den mobile digitale signatur og bistå kommunerne med bedre digital borgerbetjening er der stor interesse for. Og mon ikke, at disse erfaringer sammen med de nye initiativer, vi har på bedding, også kunne være relevante input i den videre dialog om den kommende signatur. Der er ingen tvivl om, at vi fortsat meget gerne spiller en aktiv rolle med at udbrede og implementere den digitale signatur, og vi fortsætter naturligvis gerne det gode samarbejde andre aktører på dette område,« fastslår Kenny Munck.

For eksempel har EDB Gruppen og TDC udviklet og implementeret straksudstedelse af Digital Signatur i Københavns og Århus kommuner. Hvor borgere har fået udlevet usb-nøgler med digitale signaturer, som kan anvendes med det samme - uden registrering.

TDC's nuværende aftale om Digital Signatur udløber i slutningen af 2008. MEn TDC har i samarbejde med PBS indleveret ansøgning til næste etape.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks