Forhandlertvivl om Acer-satsning

Acers bebudede satsning på erhvervsmarkedet bliver positivt modtaget blandt danske forhandlere, som dog tvivler på, om Acer kan give bedre indtjeningsmarginaler end konkurrenterne.

Danske forhandlere roser pc-producentens Acers bebudede satsning på at sælge hardware til erhvervskunderne. I sidste uge sagde Acers nordiske chef Alessio Villa, at Acer efter det seneste års omstrukturering af sin salgsorganisation nu vil gøre mere ud af salget på SMB-markedet.

Hos svenskejede Dustin kalder direktør Michael Haagen Pedersen røgsignalerne fra Acer for »interessante«.

»At Acer interesserer sig for SMB-markedet er da interessant for en broadline-forhandler som Dustin. Det kommer selvfølgelig an på, hvad der ligger bag, men jeg kan godt forstå, hvis de har en interesse i at vækst på SMB markedet, hvor vi ser store vækstmuligheder. Så vi ser udmeldingen fra Acer som en spændende mulighed,« siger Michael Haagen Pedersen.

Hos Hvidovre-forhandleren Time Computer er reaktionen på Acers udmelding mere afventende. Han hæfter sig ved, at der i forbindelse med etableringen af Acers nordiske organisation er skiftet ud blandt de danske medarbejdere.

»Vi har altid haft et godt samarbejde med Acer, men der er blevet skiftet en del ud i deres danske afdeling, og samarbejdet bliver jo sjældent nemmere, når en producent centraliserer. Nogle af de ting de selv kunne beslutte før, skal de nu spørge om på nordisk plan, og det giver længere svartider. Men nu må vi se, hvordan det går,« siger Jan Spure.

Han tvivler også på, om Acer vil kunne tilbyde sine erhvervsforhandlere bedre indtjeningsmarginer end konkurrenterne.

»Marginerne på hardware er jo dårlige overalt, men hidtil har avancerne på Acer været lige så gode som på HP,« siger Jan Spure, som også tvivler på, om Acer kan overføre sin succes i retailmarkedet direkte til erhvervskunderne.

»I en periode har de nok fokuseret lidt for meget på legetøjsmodellerne til Elgiganten. Og så er de gået lidt bag af dansen på erhvervsmarkedet,« siger Jan Spure.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S