Forhandlertvivl om Acer-satsning

Acers bebudede satsning på erhvervsmarkedet bliver positivt modtaget blandt danske forhandlere, som dog tvivler på, om Acer kan give bedre indtjeningsmarginaler end konkurrenterne.

Danske forhandlere roser pc-producentens Acers bebudede satsning på at sælge hardware til erhvervskunderne. I sidste uge sagde Acers nordiske chef Alessio Villa, at Acer efter det seneste års omstrukturering af sin salgsorganisation nu vil gøre mere ud af salget på SMB-markedet.

Hos svenskejede Dustin kalder direktør Michael Haagen Pedersen røgsignalerne fra Acer for »interessante«.

»At Acer interesserer sig for SMB-markedet er da interessant for en broadline-forhandler som Dustin. Det kommer selvfølgelig an på, hvad der ligger bag, men jeg kan godt forstå, hvis de har en interesse i at vækst på SMB markedet, hvor vi ser store vækstmuligheder. Så vi ser udmeldingen fra Acer som en spændende mulighed,« siger Michael Haagen Pedersen.

Hos Hvidovre-forhandleren Time Computer er reaktionen på Acers udmelding mere afventende. Han hæfter sig ved, at der i forbindelse med etableringen af Acers nordiske organisation er skiftet ud blandt de danske medarbejdere.

»Vi har altid haft et godt samarbejde med Acer, men der er blevet skiftet en del ud i deres danske afdeling, og samarbejdet bliver jo sjældent nemmere, når en producent centraliserer. Nogle af de ting de selv kunne beslutte før, skal de nu spørge om på nordisk plan, og det giver længere svartider. Men nu må vi se, hvordan det går,« siger Jan Spure.

Han tvivler også på, om Acer vil kunne tilbyde sine erhvervsforhandlere bedre indtjeningsmarginer end konkurrenterne.

»Marginerne på hardware er jo dårlige overalt, men hidtil har avancerne på Acer været lige så gode som på HP,« siger Jan Spure, som også tvivler på, om Acer kan overføre sin succes i retailmarkedet direkte til erhvervskunderne.

»I en periode har de nok fokuseret lidt for meget på legetøjsmodellerne til Elgiganten. Og så er de gået lidt bag af dansen på erhvervsmarkedet,« siger Jan Spure.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S