Forhandlertvivl om Acer-satsning

Acers bebudede satsning på erhvervsmarkedet bliver positivt modtaget blandt danske forhandlere, som dog tvivler på, om Acer kan give bedre indtjeningsmarginaler end konkurrenterne.

Danske forhandlere roser pc-producentens Acers bebudede satsning på at sælge hardware til erhvervskunderne. I sidste uge sagde Acers nordiske chef Alessio Villa, at Acer efter det seneste års omstrukturering af sin salgsorganisation nu vil gøre mere ud af salget på SMB-markedet.

Hos svenskejede Dustin kalder direktør Michael Haagen Pedersen røgsignalerne fra Acer for »interessante«.

»At Acer interesserer sig for SMB-markedet er da interessant for en broadline-forhandler som Dustin. Det kommer selvfølgelig an på, hvad der ligger bag, men jeg kan godt forstå, hvis de har en interesse i at vækst på SMB markedet, hvor vi ser store vækstmuligheder. Så vi ser udmeldingen fra Acer som en spændende mulighed,« siger Michael Haagen Pedersen.

Hos Hvidovre-forhandleren Time Computer er reaktionen på Acers udmelding mere afventende. Han hæfter sig ved, at der i forbindelse med etableringen af Acers nordiske organisation er skiftet ud blandt de danske medarbejdere.

»Vi har altid haft et godt samarbejde med Acer, men der er blevet skiftet en del ud i deres danske afdeling, og samarbejdet bliver jo sjældent nemmere, når en producent centraliserer. Nogle af de ting de selv kunne beslutte før, skal de nu spørge om på nordisk plan, og det giver længere svartider. Men nu må vi se, hvordan det går,« siger Jan Spure.

Han tvivler også på, om Acer vil kunne tilbyde sine erhvervsforhandlere bedre indtjeningsmarginer end konkurrenterne.

»Marginerne på hardware er jo dårlige overalt, men hidtil har avancerne på Acer været lige så gode som på HP,« siger Jan Spure, som også tvivler på, om Acer kan overføre sin succes i retailmarkedet direkte til erhvervskunderne.

»I en periode har de nok fokuseret lidt for meget på legetøjsmodellerne til Elgiganten. Og så er de gået lidt bag af dansen på erhvervsmarkedet,« siger Jan Spure.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect