Forhandlertvivl om Acer-satsning

Acers bebudede satsning på erhvervsmarkedet bliver positivt modtaget blandt danske forhandlere, som dog tvivler på, om Acer kan give bedre indtjeningsmarginaler end konkurrenterne.

Danske forhandlere roser pc-producentens Acers bebudede satsning på at sælge hardware til erhvervskunderne. I sidste uge sagde Acers nordiske chef Alessio Villa, at Acer efter det seneste års omstrukturering af sin salgsorganisation nu vil gøre mere ud af salget på SMB-markedet.

Hos svenskejede Dustin kalder direktør Michael Haagen Pedersen røgsignalerne fra Acer for »interessante«.

»At Acer interesserer sig for SMB-markedet er da interessant for en broadline-forhandler som Dustin. Det kommer selvfølgelig an på, hvad der ligger bag, men jeg kan godt forstå, hvis de har en interesse i at vækst på SMB markedet, hvor vi ser store vækstmuligheder. Så vi ser udmeldingen fra Acer som en spændende mulighed,« siger Michael Haagen Pedersen.

Hos Hvidovre-forhandleren Time Computer er reaktionen på Acers udmelding mere afventende. Han hæfter sig ved, at der i forbindelse med etableringen af Acers nordiske organisation er skiftet ud blandt de danske medarbejdere.

»Vi har altid haft et godt samarbejde med Acer, men der er blevet skiftet en del ud i deres danske afdeling, og samarbejdet bliver jo sjældent nemmere, når en producent centraliserer. Nogle af de ting de selv kunne beslutte før, skal de nu spørge om på nordisk plan, og det giver længere svartider. Men nu må vi se, hvordan det går,« siger Jan Spure.

Han tvivler også på, om Acer vil kunne tilbyde sine erhvervsforhandlere bedre indtjeningsmarginer end konkurrenterne.

»Marginerne på hardware er jo dårlige overalt, men hidtil har avancerne på Acer været lige så gode som på HP,« siger Jan Spure, som også tvivler på, om Acer kan overføre sin succes i retailmarkedet direkte til erhvervskunderne.

»I en periode har de nok fokuseret lidt for meget på legetøjsmodellerne til Elgiganten. Og så er de gået lidt bag af dansen på erhvervsmarkedet,« siger Jan Spure.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks