HP's Walther Thygesen ny bestyrelsesformand i tænketank

Hewlett-Packards adm. direktør Walther Thygesen bliver ny bestyrelsesformand for tænketanken The Copenhagen Centre. Virksomhederne skal tage ansvar for samfundets udvikling, mener Thygesen.

The Copenhagen Centre er en uafhængig tænketank oprettet af regeringen i 1998 med fokus på Corporate Social Responsibility (CSR). Centret beskæftiger sig med erhvervslivets sociale ansvar i Danmark og internationalt.

»CSR handler om hvordan og under hvilke betingelser at virksomhederne kan påtage sig et medansvar for udviklingen af samfundet,« siger Walther Thygesen om centrets arbejdsområde.
»Vi vil alle gerne have fortsat økonomisk vækst og øget velfærd. Det er både erhvervslederen, investoren, forbrugeren og politikeren interesseret i. Pointen med CSR er, at vi bør holde op med at tænke i modsætninger og i stedet arbejde på at integrere vækst med forbedrede vilkår for mennesker og natur. Og det kan kun lykkes, hvis alle parter betragter det som et fælles ansvar,« forklarer han.

»Vi er utrolig glade for, at Walther Thygesen har sagt ja til at overtage formandsposten. Han har mange års erfaring fra lederstillinger i internationale virksomheder og er fortrolig med det ansvar og de udfordringer, som moderne virksomheder står over for på det globale marked. Han kommer desuden fra en virksomhed med en lang og solid tradition for CSR-tiltag og vil med sin baggrund og erfaring uden tvivl kunne styrke centrets profil,« siger Jette Steen Knudsen, direktør i The Copenhagen Centre.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job