Nyt mobilt netværk giver WiMax bagghjul

Long Term Evolution er en ny mobil netværksteknologi fra Ericsson, der lover download-hastigheder på 100 Mbit/s. Systemet kan være i drift allerede næste år.

Ifølge svenske Ericsson hedder fremtiden for mobilt netværk Long Term Evolution, elegant forkortet LTE.

LTE er en gennemgribende opdatering af den allerede kendte 3G-teknik, der angiveligt skulle kunne tilbyde hastigheder, der overgår selv de mest hidsige hjemme-ADSL linier i dag.

Ericsson advarer mod at investere større beløb i eksempelvis Wimax, da LTE bliver langt, langt hurtigere. Ericsson annoncerede onsdag, at verdens første kommercielle platform for LTE-netværk er så godt som klar og kan være i drift så tidligt som næste år.

Med Ericssons LTE i netværket, bliver det muligt at downloade fra mobilen med op til 100 Mbit/s, med en maksimale upload på 50 Mbit/s.

Ericsson har under gunstige forhold demonstreret hastigheder helt op til 160 Mbit/s, samtidig med at forsinkelser er holdt under 10 ms, hvilket er uhørt lavt sammenlignet med dagens trådløse mobile teknologier.

Al denne ny teknik kræver dog tilsvarende nye telefoner - eller 'terminaler', som telefolk ville sige. Men her er der kun demonstreret prototyper, så det er en helt anden historie.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S