Forhandler får bøde for at afvise 53-årig jobansøger

Horsens forhandleren Jysk Data Partner skal betale 25.000 kroner i godtgørelse for at afvise en 53-årig ansøger til et job som it-supporter med den begrundelse, at ansøgeren var for gammel.

Et 53-årigt medlem af Teknisk Landsforbund skal have 25.000 kroner i erstatning efter at være blevet afvist som ansøger til et job i Horsens-forhandleren Jysk Data Partner. Den nye medarbejder skulle arbejde i et team med yngre kolleger, hvor ledelsen ikke mente, at en 53-årig ville passe ind.

»Du falder desværre uden for vores målgruppe aldersmæssigt, da vi har et team af unge mennesker under 30, og de har ønske om jævnaldrende til teamet,« skrev direktør Jan Markfoged i en mail til ansøgeren, som derefter gik til sin fagforening, Teknisk Landsforbund.

Her gik man videre med sagen til Ligebehandlingsnævnet, som altså nu har afgjort, at mailen fra Jysk Data Partner er i strid med Forskelsbehandlingsloven. Derfor skal forhandleren nu betale 25.000 kroner i erstatning til jobansøgeren.

Det ærgrer direktør Jan Markfoged, som mener, at han straffes for at være ærlig.

»Jeg ærgrer mig over, at vi ikke bare bildte ham ind, at det var kvalifikationerne,det var galt med. Jeg synes, det var mere fair, at vi sagde ligeud, hvordan det hang sammen. Når man søger en medarbejder til juniorholdet, så nytter det ikke noget at man kommer med en oldboys. Men den slags skal man åbenbart ikke sige højt,« siger Jan Markfoged.

»Jeg har foretaget et valg af hensyn til ansøgeren. Jeg kunne jo se, hvad det er for nogle kolleger, han skal arbejde sammen med, og jeg ville ikke selv bryde mig om at skulle arbejde i et team med kolleger, der er under 30,« siger Jan Markfoged, som blandt andet peger på at den 53-årige ville få en 24-årig chef.

»Vi er fire mennesker her i virksomheden, og så er aldersforskelle ret afgørende. Selv om man er kvalificeret må man som 53-årig søge de job, hvor man passer ind. Så det er ikke min fejl. Jeg ville bare hjælpe manden,« siger Jan Markfoged.

I Teknisk Landsforbund mener man, at sagen viser et behov for en holdningsændring hos arbejdsgiverne, hvis man vil aldersdiskrimination til livs.

»Den enkelte arbejdsgiver går i mine øjne glip af værdifulde ressourcer, når de forhåndssorterer efter alder. Erfarne medarbejdere kan bidrage med viden og fagkendskab på en anden måde, end unge kan. En mangfoldig arbejdsplads giver flere indgangsvinkler og løsninger,« siger TLs formand Gita Grüning.

Du kan læse Ligebehandlingsnævnets afgørelse her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,