Forhandler får bøde for at afvise 53-årig jobansøger

Horsens forhandleren Jysk Data Partner skal betale 25.000 kroner i godtgørelse for at afvise en 53-årig ansøger til et job som it-supporter med den begrundelse, at ansøgeren var for gammel.

Et 53-årigt medlem af Teknisk Landsforbund skal have 25.000 kroner i erstatning efter at være blevet afvist som ansøger til et job i Horsens-forhandleren Jysk Data Partner. Den nye medarbejder skulle arbejde i et team med yngre kolleger, hvor ledelsen ikke mente, at en 53-årig ville passe ind.

»Du falder desværre uden for vores målgruppe aldersmæssigt, da vi har et team af unge mennesker under 30, og de har ønske om jævnaldrende til teamet,« skrev direktør Jan Markfoged i en mail til ansøgeren, som derefter gik til sin fagforening, Teknisk Landsforbund.

Her gik man videre med sagen til Ligebehandlingsnævnet, som altså nu har afgjort, at mailen fra Jysk Data Partner er i strid med Forskelsbehandlingsloven. Derfor skal forhandleren nu betale 25.000 kroner i erstatning til jobansøgeren.

Det ærgrer direktør Jan Markfoged, som mener, at han straffes for at være ærlig.

»Jeg ærgrer mig over, at vi ikke bare bildte ham ind, at det var kvalifikationerne,det var galt med. Jeg synes, det var mere fair, at vi sagde ligeud, hvordan det hang sammen. Når man søger en medarbejder til juniorholdet, så nytter det ikke noget at man kommer med en oldboys. Men den slags skal man åbenbart ikke sige højt,« siger Jan Markfoged.

»Jeg har foretaget et valg af hensyn til ansøgeren. Jeg kunne jo se, hvad det er for nogle kolleger, han skal arbejde sammen med, og jeg ville ikke selv bryde mig om at skulle arbejde i et team med kolleger, der er under 30,« siger Jan Markfoged, som blandt andet peger på at den 53-årige ville få en 24-årig chef.

»Vi er fire mennesker her i virksomheden, og så er aldersforskelle ret afgørende. Selv om man er kvalificeret må man som 53-årig søge de job, hvor man passer ind. Så det er ikke min fejl. Jeg ville bare hjælpe manden,« siger Jan Markfoged.

I Teknisk Landsforbund mener man, at sagen viser et behov for en holdningsændring hos arbejdsgiverne, hvis man vil aldersdiskrimination til livs.

»Den enkelte arbejdsgiver går i mine øjne glip af værdifulde ressourcer, når de forhåndssorterer efter alder. Erfarne medarbejdere kan bidrage med viden og fagkendskab på en anden måde, end unge kan. En mangfoldig arbejdsplads giver flere indgangsvinkler og løsninger,« siger TLs formand Gita Grüning.

Du kan læse Ligebehandlingsnævnets afgørelse her.

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network