Front-data tjener på it-outsourcing

Flere virksomheder outsourcerer varetagelsen af deres it-løsninger. Det nyder Front-data godt af, med salg af hosting, databaseløsninger, it-infrastruktur og Citrix løsninger.

Front-data hostingplatform er blevet markant mere besøgt i det seneste års tid. I alt 35 procent flere besøgende er der tale om, men det er ikke Århus-firmaets fortjeneste alene. Samarbejdet med tre andre softwarevirksomheder kaster nye kunder af sig, skriver Erhvervsbladet i dag.

Når samarbejdspartnerne sælger en softwareløsning kan de samtidig sælge en serverplatform, der gør kunden fri for at tænke på it-driften. Med i samarbejdet er Trapeze Software Group, der udvikler software til brug indenfor offentlig transport.

Trapeze og Front-data har sammen vundet en ordre til Århus Sporveje. Men alliancen tæller også Unik System Design og DSI Data.
Front-data har siden samarbejdet trådte i kraft øget bruttofortjenesten med 47 procent, og øget det endelige resultat før skat vokset fra 0,1 million til 1,1 millioner kroner i 2004/05.

»Vi koncentrerer os ikke om bestemte brancher. Kunderne befinder sig i alle brancher og størrelser. Vi har god succes med at understøtte kundens forretningsstrategi. Der tales meget om fokus på kernekompetencer, og hosting kan være et vigtigt middel til at fastholde fokus og skabe merværdi på bundlinen,« siger direktør i Front-data til Erhvervsbladet.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job